Pane Hermane, vím, že nemáte svědomí, ale... Milan Knížák poslal ministrovi ostrý dopis

01.04.2017 21:49

Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák zveřejnil otevřený dopis ministru kultury. „Vím, že žádné svědomí nemáte, ale přesto apeluji na jeho zbytky, abyste konečně začal plnit své povinnosti. Jak dobře víte, byl jsem 12 let generálním ředitelem Národní galerie (jako od revoluce dosud nikdo) a znám hospodaření Národní galerie lépe než všichni ostatní ředitelé, poněvadž jsem v NG musel mj. provést zásadní hospodářskou reformu,“ píše v úvodu Knížák.

Pane Hermane, vím, že nemáte svědomí, ale... Milan Knížák poslal ministrovi ostrý dopis
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

„Objevila se informace, že ředitel Jiří Fajt dostal od Ministerstva kultury v roce 2016 jen na odměnách 850 000 Kč. Je-li to pravda, žádám, aby mně ministerstvo doplatilo za mojí dvanáctiletou práci. Za celých 12 let jsem obdržel odměny ve výši necelých 200 000 Kč. Bral jsem práci v Národní galerii jako poslání a mimo povinností vyplývajících z vedení instituce jsem působil jako autor, editor, kurátor a architekt. Za tyto činnosti jsem si nebral žádné peníze. Pracoval jsem za běžný plat, který po dvanácti letech se všemi příplatky činil 60 000 Kč hrubého. (Začínal jsem na 26 000 hrubého platu.)“ píše dále Knížák.

Zároveň se ptá, za co dostal J. Fajt tak vysoké odměny a jaký je jeho skutečný plat. „Za to, že vyhodil většinu odborníků, že nerealizoval skoro žádné nákupy, že utrácí za bezuzdné cestování? Za to, že zrušil pravidelnou ediční činnost a natahal do galerijního obchodu neaktuální knihy z německého Königova knihkupectví?“ ptá se Knížák.

Závěrem žádá ministra kultury, aby mu sdělil „všechny informace týkající se hospodaření Národní galerie v Praze za poslední tři roky“.

Celý text je ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…