Pane Laudáte, proč se říká, že „Laudát je diagnóza“? Poslanec TOP 09 se neurazil a...

19.10.2015 11:39

Jak je to vlastně s výrokem „Laudát je diagnoza“, jak je to se snahou USA ovládat svět nebo proč vlastně Američané bombardovali nemocnici Lékařů bez hranic. To vše vysvětloval na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz poslanec TOP 09 František Laudát, když odpovídal na čtenářské dotazy.

Pane Laudáte, proč se říká, že „Laudát je diagnóza“? Poslanec TOP 09 se neurazil a...
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Čtenářku Jolanu Mikovou zajímalo, co myslel šéf lidovců Pavel Bělobrádek svým výrokem, že „Laudát je diagnóza“. Poslanec se celou věc rozhodl vysvětlit poměrně zeširoka. Bělobrádek prý tento výrok pronesl při diskusi o zrušení 2. důchodového pilíře. „Jeho vystoupení bylo velmi nešťastné, nepřesné a nechtěně ukázalo, že o systému penzí neví pan předseda nic. Na to jsem reagoval poukazem, jací šílenci rozhodují o naší zemi. Na to pan předseda opáčil, že se kdysi ptal na Laudáta a bylo mu řečeno, že to je diagnóza. Poté se omluvil, že se ve svém vystoupení k diskuzi o 2. pilíři přeřekl. Jen dodám, že diagnózu Laudát kdysi vymyslel jeden známý pražský kmotr. Možná by bylo zajímavé, kdyby pan předseda Bělobrádek řekl, od koho tento termín slyšel. Možná by to o KDU řeklo více, než si kdo myslí,“ napsal poslanec Laudát s tím, že zmíněným výrokem Bělobrádek své údajně věcně nesprávné vystoupení zcela překryl.

Celé znění otázky i odpovědi najdete ZDE

Velké státy mají velké ambice a někdy velice nevybíravé

Jiný čtenář přiznal, že jej do rozpaků přivedlo čtení knih Zbigniewa Brzezinského Velká šachovnice a George Friedmana Příštích sto let. Překvapilo jej, že se v těchto knihách nepokrytě píše o snaze USA ovládat svět a že se v nich pečlivě popisují strategie, jak toho dosáhnout. Ty se podle čtenáře z drtivé většiny potvrzují. „Co vy na to?“ zeptal se Laudáta.

Poslanec přiznal, že velké státy mají velké ambice. „A někdy velice nevybíravé. Proto bych doporučoval držet se zemí, se kterými máme doposud dobré historické zkušenosti a jsou aktuálně demokratickými zeměmi. Proto nechápu dnešní rusofily. Sovětský svaz řízený Rusy nás okupoval a dnes Rusko není demokratickou zemí,“ uvedl s tím, že nyní parametry demokracie a prosperity nejlépe naplňují západní Evropa, USA, Kanada, Japonsko a několik dalších zemí. Těch bychom se měli podle Laudáta držet. „Samozřejmě, ani nejvyspělejší země nejsou imunní vůči pomatencům, hlupákům a lidem s mocenskými sklony. Musíme ale koukat, jak se s takovými umí dotyčná společnost vypořádat,“ dodal František Laudát.

Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE

Moji rétoriku začali přebírat jiní čeští politici

Další otázka se týkala uprchlíků. „Přestaňte už konečně vy i vaši soukmenovci vykládat nesmysly, že jde o válečné imigranty. Nebo nám snad tajíte, že vypukla válka v Kosovu, Pákistánu, Indii a dalších zemích?“ narážela čtenářka na fakt, že se často v médiích tvrdí, že uprchlíci jsou především lidé utíkající před válkou v Sýrii. „Nemůžu si pomoci, ale drtivá většina z nich nejsou rodiny s dětmi, ale mladí a zdraví chlapi. Proč nebrání svoji zem a své rodiny? Proč ‚hrdinně utíkají‘ a ještě si vybírají, kam půjdou? Kdybych já utíkala před válkou, půjdu kamkoliv, kde po mně nebudou střílet,“ napsala.

Laudát reagoval tím, že z otázky čtenářky má pocit, jako by měl podobné názory jako Angela Merkelová. „To ale nikoli. Stačí si najít moje vystoupení v PSP na téma křesťanů z oblastí Sýrie, Iráku, Egypta. Teprve o několik měsíců později moji rétoriku i názory začali přebírat jiní čeští politici,“ dodal poslanec.

Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE

Stres ve válce přináší chyby, které končí tragédiemi

Alex Potměšil poukázal na to, že USA vyčítají Rusku, že nerozlišují umírněnou a radikální opozici v Sýrii. „Můžete prosím popsat, pod kterou opozici patří Lékaři bez hranic, které koaliční jednotky NATO, ve kterých je zastoupena i naše republika, vybombardovaly?“ zeptal se Laudáta ironicky čtenář.

„Pokud jste absolvoval vojenskou službu, víte, že armáda pracuje pod jistou mírou stresu, a ve válce už je to stres obrovský. Ten samozřejmě přináší chyby, které občas končí tragédiemi. To se stalo i v případě nemocnice Lékařů bez hranic,“ uvedl poslanec.

Ohledně situace v Sýrii napsal, že je tragická. „Myslím, že je to nepřehledná občanská válka, kde jednoznačně férová síla není žádná. Potom máte na výběr mezi menšími a většími zlosyny. Osobně jsem dalek toho teď říkat, kdo může nejúčinněji situaci přivést alespoň k nějakému míru. Hrdlořezové z ISIS to určitě nejsou a Asad má ruce od krve také hodně moc. U ostatních aktérů války nevím,“ dodal poslanec TOP 09 František Laudát.

Celé znění otázky a odpovědi najdete ZDE

reklama

autor: vam

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …