Pane Vondráčku, já se vás na něco ptám! Witowská v ČT grilovala Vondráčka

22.11.2017 19:28

Hostem středečního Interview ČT24 byl nově zvolený předseda sněmovny Radek Vondráček. Moderátorka Světlana Witowská ho nešetřila.

Pane Vondráčku, já se vás na něco ptám! Witowská v ČT grilovala Vondráčka
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Radek Vondráček (ANO)

Jako předseda sněmovny si prý bude muset zvykat na omezení soukromí. Zkušenosti z vedení sněmovny ale už má, neboť byl jejím místopředsedou. Ví, že to nebude snadné. „Ale doufám, že to všichni zvládneme s rodinou,“ řekl Vondráček. Zatím prý neví, koho by si vybral za prvního místopředsedu. Z hlediska určité stability a kontinuity je nakloněn tomu si za prvního místopředsedu vybrat dnes již bývalého předsedu sněmovny Radka Hamáčka. O tento post by prý měla zájem třeba také SPD Tomia Okamury.   

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Moderátorka Světlana Witowská poté chtěla od Vondráčka slyšet, zda je pravda, že někdejší ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková navrhla za předsedu výboru komunistu Stanislava Grospiče.   

„To je údaj z neveřejného zasedání mandátového a imunitního výboru... Já to nevím,“ řekl Vondráček. Obratem dodal, že Stanislava Grospiče považuje za nezávislého poslance, který předem neútočil na Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. „Jestliže se STAN opakovaně vyjadřoval, že bude hlasovat pro vydání, aniž jejich zástupci viděli spis, tak tímto jednáním se poslanci STAN diskvalifikovali,“ předestřel moderátorce svůj názor Vondráček.   

Zvolení Grospiče silami ANO, SPD a KSČM  prý neznamenají, že by se tu rodila nějaká koalice.

Moderátorka se Vondráčka také zeptala, zda hnutí ANO muselo něco slíbit komunistům a SPD za to, že budou hlasovat pro Vondráčka jako předsedu sněmovny. Host chvíli neodpovídal, takže Witowská zesílila hlas a otázku zopakovala.     

„Pane Vondráčku, slyšíte mě, já se vás na něco ptala! Co jste slíbili SPD a KSČM za to, že vás podpořili?“ zeptala se znovu. „V tuto chvíli nás oba kluby požádaly o podporu volby místopředsedů. Jak SPD, tak KSČM, tak ČSSD mají nárok na pozici místopředsedy,“ uvedl Vondráček.

Novému předsedovi sněmovny nevadí, že byl zvolen především komunisty a SPD. „Politika je umění možného... Ta situace byla taková díky ostatním stranám, které absolutně neprojevily vůli se jakkoli domluvit. My jsme měli dvě možnosti. Buď jsme mohli sedět za stolem a dál by tady neomezeně vládla vláda bez důvěry, anebo jsme se mohli zkusit s někým domluvit,“ popsal situaci Vondráček.

Odmítl slova o tom, že případné zvolení Radka Kotena z hnutí SPD představuje problém pro bezpečnost České republiky. Některá média o Kotenovi mluví jako o podporovateli Ruska a šiřiteli konspiračních teorií.

„Ten výbor je kolektivní orgán, kde se rozhoduje hlasováním. Já opravdu asi nebudu reagovat na informace tohoto typu z tisku. Ale v čem je tedy obava, že bude z pozice předsedy bezpečnostního výboru šířit dezinformace, když jsou tato jednání veřejná?“ podivoval se Vondráček.   

Pár slov padlo také k sestavování vlády. „Je to naše povinnost pokusit se o většinovou vládu, případně o menšinovou vládu s podporou,“ zdůraznil host. Hnutí ANO původně nemělo v plánu jednat o podpoře menšinové vládě, ale prozatím se to tímto způsobem vyvíjí. Jakékoli komentáře k sestavování vlády a vyjádření důvěry vládě jsou však podle Vondráčka předčasné. Pokusy o sestavování menšinové vlády prý poškodily úniky informací. „Tu situaci kolem sestavování vlády poškodily určité úniky informací, takže v tuto chvíli má tady informace jen pan předseda Babiš,“ prozradil nově zvolený předseda sněmovny.

Než se Vondráček rozloučil, vyjádřil se také k policejní žádosti o vydání Andreje Babiše. Pochvaloval si, že teď budou mít poslanci k posouzení také stížnost, kterou připravili advokáti Andreje Babiše. Mandátový a imunitní výbor tak bude moct posoudit i druhou stranu mince a to, zda žádost o vydání pánů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka není určitým prolamováním jednotlivých státních mocí.   

„My jsme teďka v daleko lepší situaci, protože právníci (Andreje Babiše) měli možnost připravit kvalifikovanou stížnost a můžeme konečně lépe poukázat na kontroverzní momenty a podivnosti celého toho stíhání a vést debatu o tom, že tam jsou pokusy zasahovat ze strany moci výkonné do moci zákonodárné a že v tomto konkrétním případě by mohly být zvažovány postupy, že bychom odložili celou věc o ty čtyři roky, protože za současné situace neexistuje objektivní vyšetřování. A to je jen jedna z hypotéz, neberte mě za slovo,“ zdůraznil Vondráček.

Vondráček příliš nevěří tomu, že by Babiš měl šanci očistit se ještě v tomto volebním období. Stačí se podívat, jak policie a soudy pracují v kauzách Davida Ratha, bývalé ministryně obrany v kauze CASA či v kauze Opencard a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …