Pane kardinále, exkomunikujte Halíka. Po dalším útoku kněze od Salvátora na Zemana dostal Duka oficiální cestou návrh na nejtěžší církevní trest

09.01.2018 20:03

„Upřímní křesťané nemůžou volit Zemana.“ Vzpomínáte ještě na ostrou výzvu šéfa dominikánů Mohelníka? Přišla ještě ostřejší odpověď a k tomu kardinál Duka obdržel žádost, aby z církve exkomunikoval Tomáše Halíka.

Pane kardinále, exkomunikujte Halíka. Po dalším útoku kněze od Salvátora na Zemana dostal Duka oficiální cestou návrh na nejtěžší církevní trest
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík
reklama

Před týdnem byla medializována naléhavá výzva šéfa českých dominikánů Benedikta Mohelníka, aby upřímní křesťané nevolili prezidentem Miloše Zemana.

„Když dlouhodobě sledujeme působení současného prezidenta a jeho okolí, vyplývá z toho, že si Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, při nadcházejících prezidentských volbách dali svůj hlas,“ napsal páter Mohelník na oficiálních stránkách České dominikánské provincie (Psali jsme ZDE).

Jak se ukazuje, zdaleka ne všichni křesťané byli z vyhraněného Mohelníkova prohlášení nadšeni. Hlasitě se kupříkladu ozval absolvent katolické teologické fakulty Antonín Malach.

Ten napsal nejen naší redakci, která kromě jiných Mohelníkovo antizemanovské prohlášení zveřejnila, ale svůj ostrý nesouhlas adresoval též samotnému šéfovi českých dominikánů a rovněž pražskému arcibiskupství.

„Vážený otče provinciále! Děláte církvi ostudu. Váš řád zde po staletích působil jako strážce katolických hodnot. A vy si dovolujete podle napadat našeho prezidenta, jediného z kandidátů, který je pro křesťana volitelný. I vy patříte k těm, kteří si o voličích pana Zemana nejspíš myslí, že jsme lůza, a o panu prezidentovi nehorázně lžete. Máte štěstí. Katolíci se modlí za vás a podobné halíkovce modlitbou ‚odpusť nám naše hříchy a uveď do nebe všechny duše, zvláště ty, které tvého milosrdenství nejvíce potřebují‘. Zamyslete se nad svým nekřesťanským postojem,“ napsal katolický učenec Benediktu Mohelníkovi.

Kromě toho se Antonínu Malachovi nelíbilo ani prohlášení Tomáše Halíka, který tvrdí, že pokud někdo bude volit Zemana, protiví se tak České republice. „Dát hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země. Ten člověk z mnoha důvodů – od morálních po zdravotní – je naprosto nezpůsobilý vykonávat funkci prezidenta republiky,“ sdělil mediálně známý kněz Halík (více ZDE).

To už bylo pro absolventa katolické teologie moc a rovnou navrhuje Halíkovu exkomunikaci, tedy nejtěžší církevní trest v podobě vyloučení z církve.

„Vaše eminence, každý věřící by si měl dát otázku, proč se dnes neuplatňuje exkomunikace vůči nepřátelům církve, k jakým bezesporu patří kněz nekněz Halík. Prosím o odpověď, zda jeho nenávist a jeho zlá vůle nepřekračuje hranici a nesplňuje podmínky pro tento církevní trest,“ žádá Antonín Malach nejvyššího představitele českých katolíků Dominika Duku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…