Pehe: Mnohé předvolební sliby VV byly jen nedomyšlené výkřiky

08.06.2010 15:40

Věci veřejné, které se vyprofilovaly jako strana bojující proti establishmentu, si uškodí vstupem do vládní koalice, soudí politolog Pehe v Deníku Referendum.

Pehe: Mnohé předvolební sliby VV byly jen nedomyšlené výkřiky

Jakkoli se může zdát, že dohoda o koalici je na spadnutí, ne všichni zúčastnění ji vítají. „Zejména pro VV je vznik případné vládní koalice s ODS a TOP 09 velký problém i ve vztahu k volební kampani na podzim. VV se vyprofilovala jako strana bojující proti establihsmentu, což veřejnosti sdělila ve vtipné zkratce o boji s dinosaury," uvádí ředitel New York University v Praze a politický komentátor Jiří Pehe.

Podle něj si Věci veřejné uškodí vstupem do vládní koalice se stranami, v nichž se to „dinosaury" jen hemží (jakkoliv ti v TOP 09 byli politickým marketingem umně recyklováni). „Navíc jednání o koaličním programu budou ukazovat, že mnohé předvolební sliby VV byly jen nedomyšlené výkřiky, které bude třeba v zájmu vládní spolupráce modifikovat," píše Pehe v Deníku Referendum.

Jednání o velké koalici by na podzim pomohlo TOP 09 i VV

Situace, kdy obě nové strany byly překvapivými okolnostmi vrženy do pozic, v nichž namísto kritiky povolebních kroků vítězné ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka (jejíž solidní vítězství a následné jednání o vládě všichni téměř s jistotou předpokládali), musí vládu skládat samy, navíc společně se stranou zamořenou kmotry a dinosaury, je pro TOP 09.a zejména pro VV velmi těžká.

Pehe se tedy domnívá, že by nebylo divu, kdyby si v obou těchto stranách přálo krach povolebních jednání a následné jednání o velké koalici mezi ODS a ČSSD (přinejmenším do podzimních voleb) mnohem více politiků, než se může na první pohled zdát. „Jednání o velké koalici by byla přece pro mnoho voličů jasnou zprávou o tom, že ´staré struktury´ se jen tak nevzdají podílu na moci, a že je třeba je v podzimních volbách vytrestat znovu - ještě více než v květnu - hlasováním pro TOP 09 a VV," poznamenává politolog.

Nová vláda rozmaže linii mezi bývalým establishmentem a tím současným

Oproti tomu by podle něj ODS a zejména pak ČSSD vskutku musely přijít o rozum, kdyby na jednání o velké koalici přistoupily. „Voliči obě velké strany vytrestali, a ignorování tohoto poselství by bylo ukázkou neobyčejné zpupnosti. Obě strany by si koledovaly o další zdrcující porážku ve volbách příštích," varuje dvě nejsilnější strany Pehe.

Hlasy, které se ozývají z TOP 09 a Věcí veřejných o tom, že ODS by raději koalici s ČSSD, jsou proto spíše jen zbožným přáním politiků nových stran, zděšených z výsledků voleb a odpovědnosti, která je čeká během vládnutí. "Vznik nové vlády totiž nejen rozmaže linie mezi bývalým establishmentem a tím současným, ale navíc se může ukázat, že většina voličů zdaleka nesdílí poselství, jež dle mínění pravicových médií vzešlo z voleb: totiž, že většina lidí prý pochopila nebezpečí řeckého scénáře a chce tvrdě šetřit," konstatuje Pehe.

Související:

Vodrážka tišil Bártu a Gazdíka: Velká koalice dinosaurů nehrozí 

Dohoda o vládě může padnout v referendu Véčkařů. Kalousek věří v autoritu Johna 

Foto: Veciverejne.cz 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

7:17 Au. To si Bartoš odnese: Pláč a ztracené hlasy, ač to myslel dobře

Slova předsedy Pirátů Ivana Bartoše o muslimské Evropě se stala terčem posměšků. Herní vývojář Danie…