Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

05.10.2022 19:46 | Ze sítí

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Havla. Kromě premiéra Petra Fialy nebo prezidentské kandidátky Danuše Nerudové na Havla zavzpomínala i ukrajinská ambasáda.

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl
Foto: Screen Youtube
Popisek: Václav Havel v létě 1996

Velvyslanectví Ukrajiny se vrátilo ke slovům Havla z roku 2004, která tehdy věnoval Ukrajině a jejímu sebeurčení. „Běží nejen o budoucnost Ukrajiny, ale běží o samu strukturu budoucího světového pořádku. Je nesmírně důležité, aby Ukrajina dokázala sama svobodně a nezávisle se rozhodnout, ke kterému z regionálních seskupení patří,“ cituje ambasáda Havla a děkuje mu za tato slova.

Stručně na svém twitteru o výročí informoval senátor Marek Hilšer. „5. října 1936 se narodil Václav Havel,“ napsal prezidentský kandidát.

Více se rozepsala Danuše Nerudová, která by ráda navázala právě na prezidentství Václava Havla. „Styl, jakým Václav Havel pojal roli prezidenta, světu ukázal, že každá země je tak velká, jak velké jsou myšlenky a činy jejích představitelů. Že být čestný a slušný je vždycky víc, než se paktovat s totalitními režimy. Jsem ráda, že jsme se k jeho politice vrátili,“ uvedla Nerudová i směrem k vládě Petra Fialy.

Ani premiér neopomněl význačné datum a jmenoval některé Havlovy zásadní činy a vlastnosti. „86. narozeniny by dnes oslavil Václav Havel, který má významnou zásluhu na tom, že žijeme v demokratické a svobodné společnosti. Vážím si jeho osobní statečnosti, se kterou se postavil totalitnímu režimu a obhajoval lidská práva,“ napsal Fiala.

„Václav Havel má obrovskou zásluhu na tom, že jsme svobodnou zemí a pevnou součástí NATO i EU. Když vidím potlesk ve stoje po projevu v americkém Kongresu, cítím nesmírnou hrdost. Jeho ideály a myšlenky jsou pro mě věčné. Všechno nejlepší, pane prezidente,“ přidala se předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Podle poslance TOP 09 Jana Jakoba Havel bezezbytku splňoval představu hlavy státu. „Václav Havel splňoval představu, která se s postem hlavy státu obecně pojí. Tedy důstojného a čestného muže, který byl morálním vzorem, a ačkoli byl za své názory bolševiky vězněn, nikdy z nich neuhnul. Jaký to rozdíl proti současnosti. Pane prezidente, všechno nejlepší,“ popřál Havlovi k nedožitým narozeninám další politik.

„Málokdo ovlivnil naše novodobé dějiny tak výrazně jako Václav Havel, který by 5. 10. oslavil své 86. narozeniny. Po dlouhých letech máme zase šanci zvolit na Pražský hrad jeho důstojného nástupce. Dejme šanci tomu, aby pravda a láska mohly opět zvítězit nad lží a nenávistí,“ přeje si bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

10:24 Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

Světlo světa spatřila další z řady petic kolujících českým veřejným prostorem. Tato nová petice přip…