Peksa varuje: Putinovy drápy jsou i jinde. Přímo v EU

13.4.2022 6:46 odp.

Český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) se ve svém textu na serveru DenikReferendum.cz rozepsal o tom, jak válka na Ukrajině odkrývá ruský vliv na Bulharsko.

Peksa varuje: Putinovy drápy jsou i jinde. Přímo v EU
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Bulharsko prošlo podle Peksy od 90. let celou řadou obrovských změn. „Po klidném ukončení komunistické vlády se bývalý sovětský satelit vydal pomalu na Západ. Spolu s dalšími sedmi státy v roce 2004 vstoupil do Severoatlantické aliance a o tři roky později spolu s Rumunskem také do Evropské unie,“ uvádí s tím, že se však země dlouho nedokázala odloučit od své vazby na Rusko. Ještě loni mělo vnímat pozitivně i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina na sedmdesát procent bulharské populace.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83502 lidí

„Rusko mělo vždy na fungování Bulharska nemalý vliv, který se snažilo v nejproruštějším členském státě EU udržovat všemožnými způsoby. Uplatňovalo jej přitom především skrze místní oligarchy a mafii, sympatizující či zkorumpované politiky nebo jednoduše přes dodávky plynu a ropy, na kterých je Bulharsko silně závislé,“ zmínil dále Peksa a rozebírá i situaci po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy se stále k pozitivnímu pohledu na Vladimira Putina přiznává třetina občanů Bulharska. 

A dnes již odvolaný ministr obrany Stefan Janev dokonce opakovaně odmítal tažení ruské armády na Ukrajině nazývat válkou. „Když parlament krátce po invazi schvaloval rezoluci odsuzující válku a žádající sankce vůči Rusku, dvě strany podepsat odmítly – spoluvládnoucí socialisté a opoziční krajní pravice,“ dodává dále Peksa a zmiňuje i to, že Bulharsko také odmítlo poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině.

Kromě politického a mediálního vlivu pak podle Peksy hraje Rusko na bulharskou politiku ještě skrze jeden důležitý prostor – plyn a ropu. „Zhruba 70 procent zásob plynu, které proudí do Bulharska, dodává ruská státní společnost Gazprom. V Bulharsku se sice nachází největší ropná rafinerie v regionu, tu ale před více než dvaceti lety kompletně koupil ruský ropný gigant Lukoil,“ uvádí Peksa s tím, že Bulharsko se nicméně snaží svoji závislost alespoň částečně omezovat.

„Už letos má začít fungovat nový plynovod Interkonektor Řecko–Bulharsko, který má snížit závislost na ruském plynu až o 50 procent. Nová vláda navíc obecně plánuje přestat používat ruský plyn už od začátku příštího roku,“ zakončil Peksa.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Češi si nedovedou vládnout.“ Tomáš Krystlík našel chybu vlády, jde o plyn

13:13 „Češi si nedovedou vládnout.“ Tomáš Krystlík našel chybu vlády, jde o plyn

POLOČA ROKU HRŮZY „Každý alespoň trochu strategicky uvažující člověk, musí dojít k závěru, že Putin …