Petici proti Ondráčkovi, který se stal předsedou komise GIBS, začali dnes podepisovat lidé v Praze

5. 3. 2018 18:18

Lidé začali dnes odpoledne podepisovat na pražském Václavském náměstí petici za volbu nového předsedy komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Kvůli pátečnímu zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu, se v Praze a dalších českých městech dnes budou konat protestní shromáždění. Na Facebooku slíbilo účast 16 000 lidí a dalších 34 000 uvedlo, že má o akci zájem. Archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny.

Petici proti Ondráčkovi, který se stal předsedou komise GIBS, začali dnes podepisovat lidé v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Ondráček
reklama

V dolní části Václavského náměstí připravili organizátoři zhruba 30 petičních stánků, podle zpravodaje ČTK je o ně zájem a krátce po zahájení akce byly všechny obsazeny. Stále k nim přicházeli noví zájemci o podpis petice.

V 19:00 má akce vyvrcholit společným pozvednutím petičních listů srolovaných do symbolického bílého obušku. Petici bude možné podepsat do 20:00. Protesty se chystají také v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm.

Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

„Jeho zvolení je odstrašujícím pokračováním trendu, kdy jsou extremistické názory legitimizovány jako nová společenská norma. Doposud jsme se neangažovali, nejsme spojení se žádnou konkrétní stranou, ale páteční volba nám připadá natolik přes čáru, že jsme se rozhodli jako občané jasně a srozumitelně vyjádřit své znepokojení s vývojem politické situace v ČR v posledních týdnech a měsících,“ uvedl jeden z organizátorů petice, Vojtěch Otevřel.

Zvolení Ondráčka kritizovala i Konfederace politických vězňů. „Takový postoj poslanců Sněmovny, kteří o tom rozhodli, považujeme za skandální a nebezpečný i pro další zabezpečení a ochranu svobodného života v naší společnosti,“ uvedli zástupci konfederace. Zdůraznili, že komunismus a demokracie jsou neslučitelné pojmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek o Zemanovi ostřeji než kdy předtím. Kvůli zdraví a vzhledu

20:51 Kalousek o Zemanovi ostřeji než kdy předtím. Kvůli zdraví a vzhledu

Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek se na svém Twitteru dosti nevybíravě vyjádřil k osobě prezidenta M…