Petříček: Lidská práva byla a budou součástí české diplomacie

15.11.2019 17:22

Lidská práva po sametové revoluci byla a v budoucnu i budou součástí české diplomacie. Rok 1989 znamenal pro českou diplomacii pomyslný reset po 40 letech komunistické totality, jednoznačnou prioritou polistopadového směřování je členství v západních strukturách. Dnes to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na akci Odpoledne s českou diplomacií, kterou při příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Petříček: Lidská práva byla a budou součástí české diplomacie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Diplomatická tradice první republiky byla sice silná, po revoluci jsme ale začínali od nuly. Čtyřicet let komunistického režimu si vyžádalo daň i na zahraniční politice. Český stát nicméně nyní ví, kdo jsou jeho přátelé a kdo představuje nebezpečí,“ řekl Petříček, podle nějž jsou jednoznačné milníky české zahraniční polistopadové politiky vstup do Severoatlantické aliance a do Evropské unie, které představují garanci bezpečnosti České republiky.

Téma lidských práv podle něj bylo po roce 1989 neoddělitelnou součástí československé a později české zahraniční politiky. Petříček se bude zasazovat o to, aby tato tradice přetrvala i v budoucnu.

Česko dnes podle Petříčka čelí hybridním bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus či ilegální migrace. Případ Ruskem anektovaného Krymu či války v Donbasu také ukazuje, že reálné jsou i ozbrojené konflikty. Tyto výzvy jsou podle něj řešitelné pouze soudržností západního společenství, které s Českem sdílí společný hodnotový systém. Česko podle něj musí usilovat o zachování současného systému mezinárodního práva a institucí, které v současné době čelí zvýšenému tlaku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

12:44 Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

Stanislav Křeček se stal kandidátem prezidenta pro úřad Veřejného ochránce práv. Právě o tomto témat…