Petříček chce vrátit do zahraniční politiky lidská práva. A začne hned příští měsíc, až bude se Zemanem v Číně

18.10.2018 9:19

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) má jasno v tom, na které stránky české diplomacie chce navazovat. Boj za lidská práva bude jedním z jeho klíčových témat. Ve vyjádření pro server iHNed.cz zdůraznil, že s Čínou a Ruskem hodlá o dodržování lidských práv hovořit velmi otevřeně.

Petříček chce vrátit do zahraniční politiky lidská práva. A začne hned příští měsíc, až bude se Zemanem v Číně
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

„Chci tradiční českou podporu lidských práv zbavit ideologie a přenést ji do praktičtější roviny. Kromě občanské společnosti je třeba podpořit nezávislá média a odbory,“ uvedl Petříček, kterému bylo v roce 1989 osm let a 90. léta, ve kterých byla lidská práva skutečně akcentována, prožil jako teenager.

Zda obhajobu lidských práv myslí vážně se může ukázat na své první delší cestě po boku prezidenta Zemana. V listopadu Petříček poletí s Milošem Zemanem a s podnikateli do Číny. „S čínskými partnery je třeba o lidských právech mluvit otevřeně, i s těmi ruskými,“ poznamenal k tomu Petříček.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vedle obhajoby lidských práv se chce věnovat rozvíjením vztahů s africkými státy, kde jednak vidí ekonomické příležitosti a jednak má na zřeteli, že z Afriky do EU přichází velké množství migrantů, které je třeba udržet v jejich zemích. Připustil také, že by Česko mohlo přijmout několik prověřených uprchlíků.

Ze zřetele nepouští ani vztahy s Německem jako s naším největším obchodním partnerem. Českou republiku chce jasně zakotvit v EU a v západních strukturách, protože nabízí řád a pravidla, jejíž dodržování je pro stát naší velikosti vždy výhodnější, než případný mezinárodní chaos a uplatňování práv silnějšího.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…