Pirát Pikal přezkoumal „podivné“ počty poslanců. Poměrný princip porušen? Pozor...

16.10.2021 16:32 | Ze sítí

Končící pirátský poslanec Vojtěch Pikal má za to, že u posledních sněmovních voleb byl porušen princip poměrného politického systému, jenž je v Česku nastaven od 90. let minulého století. Jak je možné, že ANO má méně hlasů voličů než koalice SPOLU, ale má o jednoho poslance více než koalice SPOLU? kroutí hlavou Pikal. A tady je odpověď.

Pirát Pikal přezkoumal „podivné“ počty poslanců. Poměrný princip porušen? Pozor...
Foto: Piráti
Popisek: Vojtěch Pikal

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40922 lidí
Když Ústavní soud ČR letos zrušil některé části volebního zákona, činil tak s odůvodněním, že volební systém přijatý Milošem Zemanem a Václavem Klausem nebyl spravedlivý k malým stranám a nepřiměřeně zvýhodňoval strany velké. Poslanci proto zrušené zákony nahradili novou legislativou, která měla politické prostředí alespoň trochu narovnat.

Jenže podle pirátského poslance Vojtěcha Pikala se to tak úplně nepovedlo. Vrtá mu hlavou, jak je možné, že koalice SPOLU, to jest koalice ODS, lidovců a TOP 09,získala sice největší počet hlasů, ale má o jeden poslanecký mandát méně, než hnutí ANO Andreje Babiše.

„Furt mi nejde do hlavy, že v novém volebním systému získalo SPOLU více hlasů, ale méně mandátů, než ANO. Přijde mi to jako porušení základního principu poměrné volby. Zkoušel jsem, jestli to není tím, že ČSÚ při odebírání přebytečných mandátů z krajů v prvním skrutiniu použil hodnotu podle § 48 odst. (3) a nikoliv odst. (2), jak předpokládá zákon, ale dostal jsem prakticky stejný výsledek,“ napsal Pikal na facebooku.

volební systém

volební systém

volební systém

Český expert na volební systémy Tomáš Lebeda dlouhodobě upozorňuje, že český systém není tak úplně spravedlivý k menším stranám už vzhledem k tomu, že jednotlivé volební kraje nejsou stejně velké. Zatímco v Karlovarském kraji se rozděluje jen 5 poslaneckých mandátů, ve vedlejším kraji Ústeckém je to 14 mandátů. Takže hlas voličů v Karlovarském kraji nemá stejnou váhu jako hlas voličů v kraji Ústeckém.  

Pokud si při pohledu na volební mapu ověříme, že ANO skvěle uspělo v Ústeckém i v Moravskoslezském kraji, což jsou kraje, kde se rozděluje víc mandátů, tak je nasnadě, proč má ANO v celkovém souhrnu více mandátů než SPOLU.

V Ústeckém kraji hnutí ANO získalo 35,6 procenta hlasů a 7 mandátů z celkových 14, které se v kraji rozdělovaly. Druhá nejúspěšnější koalice SPOLU získala 19,8 procenta hlasů a 2 mandáty. V Moravskoslezském kraji ANO získalo 33,7 procenta hlasů a 10 poslaneckých mandátů, zatímco koalice SPOLU získala 20,6 procenta hlasů a 6 poslaneckých mandátů. 

volební systém

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…