Platím tě? Tak dělej, co chci! Podnikatel se pustil do škol a politologů

03.01.2017 23:20

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk se zhurta opřel do českých politiků. Měli prý už před lety počítat s tím, že české podniky budou potřebovat spíš techniky, a ne humanitně vzdělané osoby. Politologové by si prý mohli připlatit na studium klidně 80 tisíc ročně.

Platím tě? Tak dělej, co chci! Podnikatel se pustil do škol a politologů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Největší lis na světě

„Potřebujeme inženýry, ne politology. Stát by měl proto zajistit, aby skladba oborů na školách více odpovídala potřebám zaměstnavatelů,“ říká Daněk v rozhovoru pro server iDNES.cz. Situace už je prý tak zlá, že si žádá státem řízené školství. „Školy by měly být placené podle výsledku své práce, a ne podle toho, kolik mají studentů. Musíme také natvrdo preferovat technické obory – vypisovat granty, státní podporu a přecedit úspěšné a neúspěšné školy,“ doplňuje podnikatel.

Především humanitní obory by tak mohly vybírat školné a fungovat tzv. za své. Nečerpat prostředky ze státního rozpočtu, tedy od všech občanů. Tyto prostředky potřebujeme podle Daňka především pro český průmysl. Víme, kolik inženýrů bude náš průmysl potřebovat za pět let, a jelikož jsme exportně orientovaná ekonomika, měli bychom se podle toho chovat.

Celý rozhovor naleznete zde.

„Je to společenská objednávka. Platím tě? Tak dělej, co chci. Když to nebudeš dělat, dobrá, ale pak dělej za své. Příspěvky školám i školné by se daly diferencovat. Strojárna by byla zadarmo, politologie třeba za 40 tisíc na semestr. I tak by to šlo,“ nabízí svou představu.

Nevylučuje však americký model, v němž mohou studenti školné splácet až v okamžiku, kdy si najdou práci. A opravdu dobří humanitně zaměření studenti by mohli mít školu zadarmo, třeba díky stipendiím.

Studenti technických oborů by se prý už během studia měli podívat do firem a nějaký čas tam působit, aby se seznámili s lidmi, s nimiž mohou do budoucna spolupracovat. Podniky by si na druhé straně měly udělat čas na zaškolování těchto studentů. Vysoké školy by se měly orientovat spíše na aplikovaný výzkum. Daněk by na něj navázal finanční prostředky pro školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…