Po 39 letech jsme dodělali dálnici do Hradce. Ťok sliboval, že teď už se budou schvalovat věci pro občany

21. 8. 2017 22:33

Po 39 letech je konečně hotová alespoň část dálnice D11, otevřen byl poslední úsek ke sjezdu na Hradec Králové. Proč to trvalo tak dlouho? Dokážeme dálnice stavět i rychleji? V pondělních Událostech, komentářích o tom debatovali ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO a poslanec Ivan Adamec (ODS).

Po 39 letech jsme dodělali dálnici do Hradce. Ťok sliboval, že teď už se budou schvalovat věci pro občany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

„Určitě je co slavit. Pokud jsme ulehčili lidem život v místech, kde se ta dálnice objížděla, jezdily tudy kamiony a rodiče se báli pustit děti na ulici, tak těm se ulevilo,“ začal optimisticky člen vlády. Vzápětí si své vlastní nadšení zchladil. „Stát si neumí prosadit veřejný zájem, platí to i u dopravních staveb a máme tady tak otevřený systém, že do něj může vrtat téměř každý,“ posteskl si. I tak se ale v Česku dálnice stavějí, takže situace až tak strašlivá není.

Adamec dal svému předřečníkovi za pravdu, že je co slavit, protože každý postavený kilometr dálnic je dobrý, ale nepodařilo se nám vyřešit otázku vlastnických práv, především institut předběžné držby.

„Když si vezmeme, jak se soukromým majetkem zacházel minulý režim, tak je to velmi citlivé téma, ale už jsme se posunuli dopředu... Teď jsme tak daleko, že změna stavebního zákona je trochu lepší, protože se trochu omezuje prostor těch občanských aktivit, v dobrém slova smyslu, ale to předběžná držba se nepodařila prosadit, protože to nebylo dobře připraveno,“ udeřil Adamec na Ťoka.

Člen vlády se bránil tím, že sněmovna neprojevila dostatečnou vůli. „Já věřím tomu, že po volbách konečně nastane situace, že si přestaneme hrát na to, jestli je někdo pravice, levice nebo střed... A budeme schvalovat věci pro občany,“ vyjádřil přání Ťok. „My máme nachystaný věcný návrh zákona o liniových stavbách a my ho předložíme okamžitě po volbách,“ doplnil. Pokud politici napříč politickým spektrem tvrdí, že je pro ně doprava v Česku prioritou, měli by táhnout za jeden provaz.

Adamec ovšem členovi vlády okamžitě připomněl, že tu vláda měla po takřka čtyři roky většinu a s touto pohodlnou většinou si mohla schválit takřka cokoli. Uznal však, že kvalitnější infrastruktura by měla ležet na srdci všem politikům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…