Podivné existence odjinud. U nás v kraji, varovala žena z SPD. Kandidát ANO znechucen

21.09.2020 7:26

KRAJSKÁ DEBATA XTV Útoky kandidáta ANO na SPD a Trikolóru kvůli rétorice i zážitky Piráta s hostujícími pracovníky. I to nabídla další hejtmanská debata Luboše Xavera Veselého Argumenty, tentokrát s kandidáty z Plzeňského kraje.

Podivné existence odjinud. U nás v kraji, varovala žena z SPD. Kandidát ANO znechucen
Foto: Vysílání XTV
Popisek: Krajská debata XTV Plzeňský kraj
reklama

Plzeňský kraj se před letošními volbami dostal do kuriózní situace, kdy nemá oficiálního hejtmana. Josef Bernard, který tuto funkci vykonával, byl odvolán po svém přestupu z ČSSD do hnutí STAN a zastupitelům už se v červnu čtyři měsíce před volbami nechtělo hledat náhradníka. Kraj tedy formálně řídí statutární náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová z ODS.

Otázkou je, kdo ji v čele kraje nahradí po volbách.

Piráty reprezentoval v debatě Rudolf Špoták, sociální demokracii Ivo Grüner a u třetího kandidáta Richarda Piknera se moderátor pozastavil, protože vede kandidátku „ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů“, ale sám je přitom členem podporující TOP 09, nikoliv kandidující ODS.

KLIKNĚTE NA CELÝ POŘAD XTV. PŘEDVOLEBNÍ DEBATA 2020: PLZEŇSKÝ KRAJ – RUDOLF ŠPOTÁK (PIRÁTI), IVO GRÜNER (ČSSD), RICHARD PIKNER (ODS, TOP 09)

Anketa

Byl Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

91%
9%
hlasovalo: 12943 lidí

Lídr kandidátky ČSSD Ivo Grüner je již dvanáct let náměstkem sociálně demokratických hejtmanů. Chce pomáhat hlavně venkovu, a proto „přijal kandidaturu, kterou vygenerovala sociální demokracie“.

Rudolf Špoták je z Domažlic a vtipkoval heslem z časů železné opony „Domažlice – pevná vlasti hráz“. Pak se představil jako expert Pirátů na sociální věci a této oblasti by se chtěl věnovat i jako hejtman.

Richard Pikner je lékař z klatovské nemocnice, kde mimo jiné vede laboratoř detekující covid-19. Je prý velmi rád, že se pravici podařilo najít shodu na společné kandidátce.

Grüner poskytl výklad o demografii Plzeňského kraje, který kromě metropole Plzně nemá žádné jiné velké město a je totálně venkovský. A mladí lidé z venkova prý chodí „za lepším“, senioři zůstávají na venkově a nemá se tam o ně kdo postarat.

Dlouhou dobu vydrželo všem třem diskutujícím téma ubytoven dělníků, přičemž náměstek Grünner přispěl do debaty příspěvkem „když se podíváte, kde ty ubytovny jsou, tak uvidíte rusky mluvící lidi, co si tam každý týden jezdí vyzvednout peníze,“ popsal.

VŠECHNY KRAJSKÉ DEBATY XTV ZDE

Pak poznamenal, že obyvatelé těchto ubytoven „po práci netančí a nehrají na klavír, ale popíjejí po restauracích, v lepším případě“. Pirát upozorňoval, že když má někdo malý prostor k životu, nemůžeme se divit, že se jde poveselit ven na ulici.

Zástupce ODS a TOP 09 se rozčiloval, že dovážení dělníků, kteří se budou střídat na směny nejen ve fabrice, ale i na jedné posteli, „prostě není ta cesta, kterou bychom se měli inspirovat“.

Pirát se vytasil s tím, že v daném oboru pracuje, a nemělo by se všechno házet na agentury, které hostující pracovníky dovážejí. Na Západě je to podle něj naprosto bezproblémový růst pracovní síly. Ale u nás nejsme schopni potrestat ty, kteří si pletou agenturní zaměstnávání s novodobým otrokářstvím. Spousta pracovních agentur je podle Špotáka poctivých.

Xaverovi Veselému se nezdál pojem „moderní otrokářství“ a ptal se Piráta, zda ví, co to slovo obnášelo v historii. Pirát reagoval popisem výplatní pásky agenturního pracovníka, kterou viděl díky nejmenované neziskové organizaci. „Měl příjem asi devatenáct tisíc hrubého, z toho si spočtěme cca 16 tisíc čistého, něco mu sebrala exekuce, asi čtyři tisíce, takže mu zbylo asi deset tisíc, tisíc si vzal zálohu a 9800 mu sebrali za tu postel na té ubytovně, takže jeho výplata po odvedení 180 hodin práce byla minus dva tisíce dvě stě,“ ohromil Pirát výpočtem.

Richard Pikner na závěr zopakoval, jak je hrdý, že se dvě pravicové (středopravicové, jak se opravil) strany dokázaly domluvit a vytvořit tým ze zkušených odborníků a politiků, což je to pravé spojení pro Plzeňský kraj.

Nejsem příznivcem toho, co tu zastává SPD a Trikolóra

Kandidátku SPD vede Marie Pošarová, ANO Roman Zarzycký a Trikolóru Pavel Borusík.

Kandidátka SPD se představila jako finanční analytička a zdůraznila, že SPD se zaměřuje na „slušné a spořádané občany“. Roman Zarzycký překvapil Xavera tím, že jej zná již z minulosti, když po studiích multimediální komunikace ve Zlíně pracoval pro stejné rádio, kde tehdy moderátor působil. Poté byl v Plzni ředitelem hokejového klubu, s ANO tam pak vyhrál volby, ale skončil v opozici. Nyní je po dalším vítězství náměstkem primátora Baxy.

KLIKNĚTE NA CELÝ POŘAD XTV. PŘEDVOLEBNÍ DEBATA 2020: PLZEŇSKÝ KRAJ – MARIE POŠAROVÁ (SPD), PAVEL BORUSÍK (TRIKOLÓRA), ROMAN ZARZYCKÝ (ANO)

Kandidát Trikolóry se představil jako vrcholový manažer v IT s pětadvacetiletou zkušeností a poznamenal, že i když je starší než jeho spoludebatéři, tak Trikolóra je v politice novou krví. Pak poznamenal, že kraje celých dvacet let vnímá jako problematickou instituci, která vznikla z politického rozhodnutí a měli bychom se po dvaceti letech konečně zamyslet, jak ji efektivně naplnit.

Kandidát ANO zaujal tvrzením, že filozoficky je největším problémem kraje fakt, že hnutí ANO bylo po vítězných volbách odesláno do opozice. „Za nás by se třeba nestalo, že by po čtyřech letech stagnovalo zdravotnictví, které vyhodnocuji jako největší problém,“ objasnil souvislost.

Kandidátka SPD vidí hlavní problém v montovnách a přilehlých ubytovnách, kterých je v Plzeňském kraji nadměrný počet. Navíc tito zaměstnanci ze zahraničí, dovážení agenturami, zabírají i byty, kterých pak není dost pro místní obyvatele.

Následující debata o agenturních pracovnících zahrnovala i útok hejtmanského kandidáta ANO na hnutí obou svých oponentů. „Já nejsem příznivcem toho, co zastává SPD a možná i Trikolóra, tedy jasnou dehonestaci konkrétních osob,“ rozjel se s tím, že větším problémem než samotní zahraniční pracovníci jsou agentury, které sem ty lidi přivezou a nechají je napospas osudu.

Borusík poznamenal, že mu útok kandidáta ANO přijde hloupý. Zaměstnávání zahraničních pracovníků z pohledu firem chápe, když na některých pozicích nechtějí pracovat místní, tak si musí pracovní sílu sehnat jinde.

„My nikoho nedehonestujeme,“ kroutila hlavou kandidátka SPD. Problém je podle ní v tom, že některé nepoctivé agentury v domovských zemích kvůli nižším nákladům často hledají velmi podivné existence, které vybaví falešnými papíry o bezúhonnosti, nebo dokonce i falešnou zdravotní dokumentací, a pak to musí zde řešit orgány České republiky. Zarzyckému poradila, ať se jde někdy podívat do čekárny plicního oddělení v plzeňské nemocnici.

Pak dovedla řetězec příčin až k tomu, že zde chybí zákon o orné půdě, který by znemožnil, aby se pole tak snadno převáděla na parcely pro haly a montovny. Aktuálně je podle ní v Plzeňském kraji procesováno asi sto dalších takových žádostí, přičemž už nyní je montoven v kraji nadbytek.

„Já nechci přebírat rétoriku paní Pošarové,“ reagoval kandidát ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

21:40 Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i přes nesčetná ujišťování, že nás v tomto týdnu uzavírání obcho…