Polský prezident v Číně. Neukazujte Pekarové a Vystrčilovi

24.06.2024 20:15 | Monitoring

Přítel Si a přítel Duda. Návštěva polského prezidenta v Pekingu byla velmi srdečná a připomínalo se 75 let navázání diplomatických vztahů. Duda uvedl, že Polsko doufá v užší obchodní vztahy s Čínou a věří, že k porozumění dojde i s EU. K tomu by podle něj mělo přispět polské předsednictví v příštím roce. Polský prezident tak v Pekingu představil zcela jiný postoj, než zaujímá například současná česká koalice.

Polský prezident v Číně. Neukazujte Pekarové a Vystrčilovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

Polský prezident Andrzej Duda se v pondělí setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem a jednal s ním o Ukrajině, míru a rozšíření bilaterálního obchodu během návštěvy Pekingu, která přivedla hlavu státu členské země NATO do země, která podpořila Rusko při jeho rozsáhlé invazi na Ukrajinu.

Při setkání ve Velkém sále lidu Duda Siovi řekl, že vztahy mezi Polskem a Čínou, která je komunistickým státem, zůstávají silné. „Tato návštěva je pro mě velmi důležitá v symbolickém smyslu, konkrétně v budování vztahů mezi Polskem a Čínou,“ doplnil Duda. „Chceme mír na světě. Jsme znepokojeni válkou, kterou Rusko vede na Ukrajině. Doufáme, že to co nejdříve skončí spravedlivým mírem,“ zdůraznila také polská hlava státu.

Si řekl, že jejich vztahy jsou přátelské, a svůj polský protějšek označil za „přítele“. Podle Dudy by sbližování zemí mohlo přinést nadcházející polské předsednictví Evropské unii, uvedla agentura AP.

„Za uplynulých 75 let od navázání diplomatických vztahů se bilaterální vztahy neustále rozvíjejí a vlévají novou energii do tradičního přátelství mezi oběma zeměmi,“ prohlásil Si poté, co oba lídři usedli do křesel obklopeni asistenty a ochrankou.

Duda uvedl, že Polsko doufá v užší obchodní vztahy s Čínou – zejména v rámci Siovy iniciativy „Pásmo a cesta“, jejímž cílem je vybudovat dopravní spojení a další infrastrukturu mezi Čínou, Evropou, jihovýchodní Asií a dalšími regiony – především jako reakci na nadbytečné kapacity v obrovském čínském zpracovatelském průmyslu, potřebu najít zahraniční trhy a rozšířit politický a ekonomický vliv Pekingu. Společně chtějí také čelit nepřátelskému tlaku USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodná Evropa skončí, uvolní se „barák“. Žantovský už ví, koho tam nastěhovat. Nebude se líbit

7:40 Svobodná Evropa skončí, uvolní se „barák“. Žantovský už ví, koho tam nastěhovat. Nebude se líbit

TÝDEN V MÉDIÍCH Předvolební čas a varování před dezinformacemi. Co mají společného? Sjednocování Čes…