Pomůžeme vám, slíbil americký šéf diplomacie Severokorejcům. Pod jednou podmínkou

12. 5. 2018 16:34

Historický summit USA a KLDR se blíží. Americký ministr Mike Pompeo před ním oznámil, že se Severokorejci mohou těšit na lepší budoucnost a prosperitu. Spojené státy podají KLDR pomocnou ruku. Kladou si však podmínku. Severokorejci se musí urychleně zbavit svých jaderných zbraní. Informovala o tom agentura Reuters.

Pomůžeme vám, slíbil americký šéf diplomacie Severokorejcům. Pod jednou podmínkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na společně tiskové konferenci se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-whao prohlásil, že Spojené státy pomohou Severokorejcům k lepšímu životu. Režimu diktátora Kim Čong-una slíbil hospodářskou pomoc. Ale pod jednou podmínkou. KLDR musí urychleně učinit zásadní kroky, které povedou k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

„Pokud Severní Korea podnikne odvážné kroky vedoucí k rychlé denuklearizaci, Spojené státy jsou připraveny KLDR pomoci, aby dosáhla obdobné prosperity, jaké se těší naši jihokorejští přátelé,“ uvedl Pompeo ve Washingtonu.

Spojené státy však trvají na tom, že si ověří, zda k denuklearizaci Korejského poloostrova opravdu dochází. Kontrolovat by to měly i další země. Jihokorejská ministryně Kjong-whao dodala, že bez kroků, které by dokazovaly odstraňování jaderných zbraní, může KLDR zapomenout na rušení sankcí. Doufá ale, že obrysy plánu na denuklearizaci budou načtrtnuty právě na blížícím se jednání 45. prezidenta USA Donalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Mike Pompeo také dal najevo, že v rozhovorech vidí cestu k lepší budoucnosti Korejského poloostrova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …