Populismus, ekoterorismus… Samková se v ČT chytla s Liškou

06.05.2014 23:14

Po víkendovém sporu na ČT se mezi Klárou Samkovou a Ondřejem Liškou objevil další, tentokrát v Událostech, komentářích. Lídr Strany zelených označil Úsvit přímé demokracie jako populistický, jednička na kandidátce Úsvitu do Evropského parlamentu zase zařadila zelené mezi ekoteroristy.

Populismus, ekoterorismus… Samková se v ČT chytla s Liškou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Číslo jedna na kandidátce hnutí Úsvit do eurovoleb, advokátka Klára Samková
reklama

Tématem byla tentokrát imigrace, extremismus a antisemitismus. Ten má podle Kláry Samkové (Úsvit) v Evropské unii obzvlášť výživnou půdu. „Je to podporované i tím, že Evropská unie samotná nedovoluje jiné vyjádření národa než jako národního státu, a tím pádem se vzedmuly různé národní vlny, které hledají jiné národní scénáře,“ popisovala v pořadu.

Podle Ondřeje Lišky (Strana zelených) je extremismus i otázkou populismu. Ukázal při tom na Úsvit, „který velmi umně využívá těchto nálad k laciné předvolební kampani“. V tom se s ním shodl i volební lídr Strany svobodných občanů Petr Mach, podle něj je extremismus určitým projevem beznaděje a populismu. Ale „zelený extremismus“ je podle něj na ústupu, rýpl si zase do Lišky.

„Zelený ekoterorismus je na ústupu,“ pokračovala pak Samková. „Pan Liška začal s osobními útoky, takže já bych neměla žádný problém mu to vracet,“ dodala a „pochválila“ moderátora Daniela Takáče, že ji a Lišku ve studiu rozsadil.

Moderátor se také trojice politiků ptal na konkrétní návrhy, kterými by v Evropském parlamentu bojovali proti extremismu. „Je nutno najít jiný způsob reprezentace než jako národních států,“ řekla Samková. Machovým návrhem by bylo, aby euro nebylo povinné – ukázal při tom na Řecko. Proč je zde extremismus? „Protože je tam bída. Proč je tam bída? Protože jsou v pasti eura,“ odpovídal Mach.

Liška vyjmenoval návrhů hned několik. Jedním bylo výrazné posílení integračních center v Evropské unii, dále aby evropské fondy byly využívány ke vzdělávání a prohlubování tolerance. „Posílení programů jako třeba Erasmus tak, aby se mladí lidé v Evropě mohli ještě více seznamovat s realitou,“ dodal další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sundané roušky: Osobnost roku 89 promluvila. Neskutečné. A výsměch Šmuclerovi

7:54 Sundané roušky: Osobnost roku 89 promluvila. Neskutečné. A výsměch Šmuclerovi

Včerejšek byl první den, kdy mohli občané Česka oficiálně odložit venku roušky. A režisér a scenáris…