Porošenko v Knessetu: Ukrajinu založili Židé

24.12.2015 12:59

Ukrajinu založili Židé, uvedl prezident východoevropské země Petro Porošenko během svého projevu v izraelském Knessetu. Zprávu přinesl server První zprávy.

Porošenko v Knessetu: Ukrajinu založili Židé
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Jak Porošenko ve svém projevu uvedl, ve dvacátém století byly například na Ukrajině vytištěny peníze s hebrejskými výrazy. A to v letech, kdy byla vyhlášena Ukrajinská lidová republika. Židovský jazyk byl podle něj jedním z hlavních jazyků na Ukrajině. 

Jeho slova podpořil i předsedající Knessetu Juli-Joel Edelstein. „Židovské hnutí rostlo na Ukrajině, mnoho sionistických spolků tam fungovalo a židovské umění a kultura vzkvétala,“ uvedl Edelstein a zároveň vzpomněl na pogromy a pronásledování Židů. S nimi začal v 17. století Bohdan Chmelnickij a vyvrcholilo to holocaustem. „Asi jeden a půl milionu ukrajinských Židů bylo zabito rukama nacistů a bohužel ve spolupráci s mnoha Ukrajinci,“ řekl. 

K Ukrajině promluvil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Přislíbil, že na konci příštího roku si Ukrajina a Izrael připomene 75 let od masakru Židů v Babím Jaru. I přestože se Ukrajina podle Netanjahua posouvá dopředu, nesmí se dle něj zapomenout na dobu, kdy byli Židé pronásledováni a jejich krev tekla jako voda i v Kyjevě. „Budeme spolupracovat na uspořádání společného obřadu k uctění památky obětí,“ uzavřel Netanjahu.

Původní text ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…