Poslanci nám dovolí jezdit rychleji po dálnici. Ale jen někde

29.04.2015 13:32 | Zprávy
autor: olb

Na některých úsecích dálnic bude možné zvýšit nejvyšší možnou povolenou rychlost až na 150 km/hod. Schválila to Poslanecká sněmovna. Podporu totiž získal návrh opoziční ODS. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Poslanci nám dovolí jezdit rychleji po dálnici. Ale jen někde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice D1 na Chodově

Silniční novela vedle zvýšení rychlosti na vybraných úsecích silnic prvních tříd z 90 na 110 kilometrů za hodinu předpokládá mimo jiné také úřední přeměnu rychlostních silnic na dálnice.

Zvýšení povolené rychlosti na některých úsecích dálnic až na 150 km/h navrhl poslanec z ODS Ivan Adamec. "Neznamená to automatické zvýšení, je to pouze možnost," zdůraznil dnes v jednacím sále komory Adamec. Zvýšení rychlosti by bylo podle něj možné povolit pouze za dobrého počasí a nízké intenzity dopravy a signalizovat je budou elektronické značky. Týkat se bude především nově vybudovaných úseků dálnic s nízkou dopravní zátěží, odpovídajícím povrchem a dostatečným rozhledem.

Testovali nové Porsche na 300 km v hodině...

Adamec se za debatním pultíkem rozhovořil hlavně o Německu, kde je možnost dokonce neomezené rychlosti.

„Myslím si, že je potřeba se dívat i trochu dál do světa. Nechce to povolení rychlosti ad hoc všude, kde se to prostě hodí jakoby automaticky. Chceme, aby to proběhlo ve správním řízení za dozoru patřičných státních orgánů. Ale musím připomenout, že třeba v takové Austrálii - teď jsem četl nějaký odborný časopis - testovali nové Porsche, testovali ho legálně 300 km v hodině, protože uvolnili některé dálniční trasy do vnitrozemí na neomezenou rychlost. Takže není úplně pravda to, že by se někde toto nedělo,“ zmínil Adamec na poznámky ministra dopravy Dana Ťoka, který se zvýšením povolení rychlosti nesouhlasil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …