Pouze u nás o dění v ANO: Silná Jermanová, podnapilý zákulisní hráč Faltýnek a jeho údajné kšefty a Babiš, který se bojí „průseru“

21.10.2016 15:14

Jak to vypadá, ani v hnutí miliardáře Andreje Babiše nevydrží klid moc dlouho. Hned po výsledcích krajských voleb se začalo spekulovat o tom, proč předseda tak často ustupuje z boje o koalice, proč nechce, aby se místopředsedkyně Sněmovny Jermanová stala hejtmankou Středočeského kraje, a proč Jaroslav Faltýnek řeší, kdo by ji měl nahradit v čele Sněmovny. Pojďme postupně.

Pouze u nás o dění v ANO: Silná Jermanová, podnapilý zákulisní hráč Faltýnek a jeho údajné kšefty a Babiš, který se bojí „průseru“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Faltýnek

ANO je v mnoha ohledech mladou „stranou“. To souvisí především s absencí kvalitních a především prověřených osobností. Už před krajskými volbami měly ParlamentníListy.cz několik indicií o tom, že ačkoli je hnutí takzvaně na vlně a může ovládnout hned několik hejtmanství, Babiš sahá na zpátečku. Důvod? „On to neřekl nijak tvrdě, spíše lakonicky, prostě měl strach z průseru, to je celé. Lidsky tam totiž žádná moc velká chemie není,“ uvedl dobře informovaný zdroj z prostředí Poslanecké sněmovny. Přiznejme, že je součástí poslaneckého klubu hnutí ANO. „Vzhledem k tomu, jak se Volný a Faltýnek mstí, nechci prozrazovat svou identitu.“ Pojďme k věci. Babiš tak evidentně nemá hlubší vztah k žádnému z lídrů kandidátek. Což ostatně naznačuje skutečnost, jak po volbách potopil Jaroslavu Pokornou Jermanovou, která měla šanci ovládat nejdůležitější kraj v zemi – Středočeský.

Mediálně se celá situace komunikovala asi takhle: Jermanová zdůraznila, že její ambice ujmout se hejtmanské funkce není opozicí vůči šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, kterému by nevadilo, kdyby byl hejtmanem Rakušan. „Já jsem se s ním sešla, řekla jsem mu varianty,“ uvedla. Babiš podle ní její argumenty uznal a dal jí volnou ruku.

Skutečnost? Podle našich zjištění docela jiná. Jermanová se totiž fakt, že Babiš o ní jako o hejtmanku nestojí, dozvěděla až z médií. Měla to nést velmi nelibě. Co se ale nestalo. Jermanová nejenže Babiše neposlechla, ale díky „přeběhlíkům z TOPky“ vytvořila celkem pevnou koalici. ANO, STAN, TOP 09 a ODS mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 46 křesel, což je podle ní velmi silný mandát. S tím souhlasí i námi oslovení zastupitelé. Reputace po tomto kroku místopředsedkyni Sněmovny vyrostla. „Ano, to je cítit, že si jí lidi začali víc vážit,“ zdůraznil ParlamentnímListům.cz její kolega.

A začal druhý, neméně podstatný příběh. Souboj o její křeslo v Parlamentu. Navenek se sice hovoří o Radce Maxové, která je „Babišovi ukradená“, ale na straně druhé je tu snaha Jaroslava Faltýnka o obsazení postu svým člověkem. Za toho totiž Maxovou rozhodně nepovažuje. Tím novým, svěžím větrem by podle našich informací mohl být Radek Vondráček, poslanec ANO za Zlínský kraj. Proč? Vypadá to, že Faltýnek ztrácí podporu některých moravských regionů a tímto by si ji mohl znovu naklonit. Vize je jednoznačná: předseda poslanců by byl rád znovu zvolen Babišovým nástupcem, respektive jeho prvním místopředsedou. Vondráček patří do jeho stáje. 

Fotogalerie: - Vítěz voleb Babiš

Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Babišovo hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách...
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb
Andrej Babiš sleduje výsledky voleb

Fotogalerie: - Babišova trojka

Andrej Babiš přijíždí ve svém černém Mercedesu
Čerstvě zvolení senátoři za hnutí ANO vyčkávají Ba...
Andrej Babiš přichází
Do senátních křesel se dostali pouze tři kandidáti...
S Babišem se přišli přivítat dva z nich- Ladislav ...
Andrej Babiš se svými čerstvě zvolenými senátory

Faltýnkovi toho prozatím ale nevychází víc. Ústředním manažerem hnutí, jak ParlamentníListy.cz informovaly coby první, bude neznámý Pavel Pustějovský. Podle našich informací od vysokých činitelů Zlínského kraje nepatří do Faltýnkovy stáje. Ba naopak. „Faltýnek, Volný, Feranec si myslí, že mohou cokoli, ale tak to není a Pavlovi moc fandíme!“ sdělil redakci jeden z vysokých zástupců ANO v regionu. Pustějovský se ke svému angažmá a konkrétním krokům doposud nevyjádřil.

Anketa

Věříte Andreji Babišovi jeho obdiv k dalajlámovi?

hlasovalo: 6120 lidí

A tak můžeme Jaroslava Faltýnka popsat ještě jinou optikou. Když se v tomto týdnu podle facebookové stránky Řekněte ANO ne slavily narozeniny pražské primátorky Krnáčové v Lucerně, šéf poslanců ANO měl mít v podnapilém stavu projev o tom, jak vše řídí, řídil a řídit bude. „Nebylo mu moc rozumět, ale na terase takto vykládal, že ovládá SŽDC, dopravu, Dopravní podnik, Gillar (generální ředitel DPP) je jeho hošan a hezky poslouchá, socani ho poslouchají...,“ svěřil se další náš zdroj, účastník oslavy narozenin.

Některým osloveným politikům také přijde zvláštní jeho snaha o zisk mandátu zákulisního hráče pro Prahu, ačkoli v české metropoli není zastupitelem, nemá v ní jedinou volenou funkci a jeho primárním útočištěm je Prostějov.

Dodejme, že významný zástupce hnutí ANO opakovaně útočil na redakci Parlamentních listů, a to nejen na Moravě, ale i na půdě pražského magistrátu. V minulosti ovšem nebyl nikdy schopen odpovědět na jakýkoli dotaz, který jsme jemu a jeho asistentům zaslali.

Poslední částí mozaiky, jíž se zabývá vedení hnutí, jsou tak regulérní volby do Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš podle všeho ví, že pokud by se nestal premiérem, jeho angažmá v politice prakticky končí. Na straně druhé jsou tu lidé, kteří by mohli jeho kariéru, respektive reputaci hnutí ohrozit. „Babiš nechtěl být konkrétní, ale fakt se děsí, aby na krajích a u těch hejtmanek do všeho nezasahovaly rodinné vztahy, partneři a podobně. Prý se toho k němu už doneslo dost…,“ uvedl další člen hnutí.

Samotný Babiš přechází spekulace úsměvem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …