Pozvracel jsem se. Pošuk! Jan Hřebejk neustál show u Drtinové

21.07.2020 13:02

Režisér Jan Hřebejk se dle svých slov téměř pozvracel z duelu rektora Metropolitní univerzity Michaela Klímy a děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Pullmanna na DVTV. „Dělníci v továrnách dostali možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt. Takže podle nich měl stalinismus třicátých let jistý, řekněme demokratický aspekt,“ připomněla Drtinová slova Pullmanna. „Říkám naprosto zodpovědně, že děkan FF UK je naprosto nehoráznej pošuk, jeho názory jsou tak ahistorické a nebezpečné,“ neudržel se Hřebejk.

Pozvracel jsem se. Pošuk! Jan Hřebejk neustál show u Drtinové
Foto: Screen: DVTV
Popisek: Režisér Jan Hřebejk v pořadu DVtv.
reklama

Michael Klíma, politolog a rektor Metropolitní univerzity v Praze, zareagoval na rozhovor s děkanem Filozofické fakulty UK Michalem Pullmannem, kterého se účastnil právě i Klíma. Klíma je též předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu. V duelu hovořili zejména o demokratickém prvku stalinismu.

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 9181 lidí

Drtinová poté poukázala na rozhovor Pullmanna a jeho slova o demokratickém prvku stalinismu. „Dělníci v továrnách dostali možnost odsuzovat inženýry a posílat je na smrt. Takže podle nich měl stalinismus třicátých let jistý, řekněme demokratický aspekt. V tom smyslu, že dával neelitám možnost útočit na elity, dělníkům na své inženýry,“ připomněla Drtinová Pullmannova slova a zeptala se, zda to myslí vážně. „Nejenom že to myslím vážně, ale opírám se o bádání. To bádání není moje. Já sám nejsem historikem stalinismu, já se zabývám normalizací, přece jenom se jedná o jiné období,“ odvětil Pullmann. Když by se on sám věnoval zkoumání stalinismu, tak by se podle svých slov určitě díval nejen na pokyny, které byly shora, ale díval by se i na to, jakým způsobem byly ve společnosti uskutečněny. „Dynamiku teroru, jak toho sovětského, tak toho našeho, nejsme schopni vysvětlit bez té vnitřní dynamiky, bez těch impulzů zdola,“ podotkl.

Více jsme o duelu v DVTV psali ZDE:

Stalinismus však podle Klímy demokratický prvek neměl. „Nebyla tam svoboda rozhodování. Základem toho, že nerozhodovali ani pracující občané, dokonce ani členové strany, rozhodoval stranický sekretariát a ten dával příkazy směrem dolů,“ míní Klíma. „Není sporu o tom, že žádná demokracie v tom systému neexistovala,“ dodal Klíma.

Klíma napsal na twitter, že dle Pullmanna je demokracie i to, když dělníci odsuzují k smrti elity. V diskusi zareagoval filmový režisér Jan Hřebejk. Ten napsal, že děkan FF UK je naprosto nehorázný pošuk. „Jeho názory jsou tak ahistorické a nebezpečné, že jsem se z toho sráče málem pozvracel a jestli se takto o ‚demokratickém prvku stalinismu‘ vyučuje na UK , tak pánbůh s námi. NEUVĚŘITELNÝ!!!“ rozzlobil se režisér Pelíšků.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flastr za „nenávist“: Novináři slaví. Ale vyšla zásadní fakta o soudu

11:37 Flastr za „nenávist“: Novináři slaví. Ale vyšla zásadní fakta o soudu

Odsouzení Michala Krafta, asistenta poslance Jaroslava Foldyny, za jeho texty o migraci je průlomem …