Praotec Čech? Fake news. Češi jsou prý mnohem starším národem

08.04.2019 17:55

Archeolog Jaromír Beneš vyvrátil v rozhovoru pro Info.cz informace o legendě o praotci Čechovi. Podle něj jde o mýtus, neboť naši předci z východu nepřišli.

Praotec Čech? Fake news. Češi jsou prý mnohem starším národem
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice
reklama

„Naše populace je ale ve skutečnosti mnohem starší, než se dosud předpokládalo,“ uvedl na základě nejnovějších výzkumů Beneš. „Obecně mohu říci, že výsledky určitě nepotvrzují příbuznost některých současných jedinců s obyvateli Velkomoravské říše. To je zkratkovitý a vlastně i nesprávný výklad,“ dodal. 

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15801 lidí

„Pokud jsou výzkumy skutečně postavené na vědeckém základě, mohou přinést řadu důležitých poznatků právě o podobnosti dávných a současných populací. A tato podobnost pak může vést k popsání historických přesunů obyvatelstva, případně k vyvrácení některých historických mýtů. Rozhodně ale nikdo nedokáže prokázat přímou příbuznost člověka z 21. století s člověkem ze století devátého,“ poznamenal následně Beneš. 

Následně uvedl, že s největší pravděpodobností je mylná teorie o příchodu Slovanů, kteří v době stěhování národů v pátém až sedmém století přišli do střední Evropy. „Svědčí o tom řada archeologických poznatků, které čeští archeologové, včetně našeho týmu, získali na českém území. Mohu uvést třeba výsledky výzkumu pravěkých a starověkých sídlišť v severozápadních Čechách nebo sledování lidské přítomnosti v krajině, čitelné z botanických nálezů starých studní v pražské Ruzyni,“ poznamenal a popřel také to, že by mělo docházet ke stěhování národů jako celku. 

Původní text ZDE

Závěrem se pak vyjádřil i k legendě o praotci Čechovi. Na ni se podle svých slov dívá jako na nepodložený mýtus. „Nebo spíše jako na metaforu, která měla v době takzvaného germánského útlaku poukázat na myšlenku slovanské vzájemnosti a příbuznosti Čechů s velkým slovanským národem na východě. Reálný základ ale tato metafora určitě nemá. Jsme jako celek mnohem starší populací, než jakou měl údajně přivést do Česka praotec Čech,“ uzavřel Beneš se slovy, že mezi slovanské národy pochopitelně patříme. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

20:40 Křeček přitvrdil: Integrace Romů je problémem celé evropské civilizace

Ombudsman Stanislav Křeček tvrdí, že problém diskriminace Romů v české společnosti není veliký. „Roz…