Pravicový profesor k odsunu: Když někdo Němcům ublížil, trestali jsme ho

30.04.2013 7:56

Profesor filosofie Miroslav Bednář se ještě v Lidových novinách jednou vrátil ke křiku, který se ozval po slovech prezidenta Miloše Zemana o velezradě většiny československých Němců. Znovu připomněl všechny omyly a nesmysly, které kolem něj zaznívají.

Pravicový profesor k odsunu: Když někdo Němcům ublížil, trestali jsme ho
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman u pomníku M. R. Štefánika během návštěvy Bratislavy
reklama

„U nás se spustila bubnová palba morálně domněle zcela čistokrevné party, překládající myšlenkové výkony sudetoněmeckého landsmanšaftu,“ píše filosof. Pozoruhodný je především názor, že USA a Velká Británie jako účastníci Postupimské konference by dnes s odsunem nesouhlasili, naopak by prezidenta Beneše popohnali před válečný soud. Přišel s ním na stránkách Lidových novin jistý Vilém Barák.

„Jen opakuje českým ministrem zahraničí rovněž opakovaný názor sudetoněmeckého původu, národu okázale oznámený během slavného knížecího boje o prezidentský stolec,“ píše Bednář, který je zároveň místopředsedou Strany svobodných občanů. Přitom obě země si podle něj za svým tehdejším názorem vždy stály, naposledy jej v roce 2002 v Praze potvrdil britský premiér Tony Blair.

Během „divokého odsunu“ docházelo ke zločinnému jednání, ale československé soudnictví, byť do značné míry rozvrácené šesti lety německé okupace a navíc ovlivňované SSSR a kolaborujícími komunisty, je postihovalo. „Československá republika se od takových zločinů proti Němcům distancovala a trestala je. Před komunistickým pučem čekalo na soudní projednání na 6000 takových případů,“ připomíná filosof.

Proto podle něj Československá republika na těchto zločinech jednotlivců nenese vinu, zatímco v Německu byly celé národy vyhlazovány záměrně a systémově. Proto je rovnítko mezi německou totalitní genocidou a odsunem demagogickým a lživým obviňováním.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …