Právo: Romové, nepleťte do toho diskriminaci. Grázl je prostě grázl

15.08.2011 19:33

Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov se ve svém příspěvku v pondělním vydání vrací k incidentu v Novém Boru, kde skupina Romů s mačetami napadla v baru několik "spolupijících".

Právo: Romové, nepleťte do toho diskriminaci. Grázl je prostě grázl
reklama

Zda to byli Romové či nikoli, není podle Mitrofanova určující. "Po ručním vyřizování (sporu dvou skupin v baru - pozn. redakce) povolat posilu, která přijde s mačetami a zmasakruje druhou stranu, která nemá žádnou zbraň, to je svinstvo," podotýká komentátor. "Rasa nehraje žádnou roli, když máme posuzovat, jestli se někdo chová jako člověk, nebo jako zvíře. Násilník je násilník nezávisle na barvě pleti."

SLEDUJEME TÉMA Romové

Určující je místo toho často prostředí, kde žijí, jejich sociální skupina, nebo osobní hodnoty - pokud jim například záleží jen na momentálním ukojení potřeb pomocí alkoholu, drog nebo násilí.

Psali jsme:
Vláda: V Novém Boru je třeba zachovat klid

"Romové vědí, že v české společnosti jsou první na ráně, protože takových lidí je mezi nimi hodně a hlavně jsou kvůli své odlišnosti víc vidět. To neznamená, že se na ně nedívají mnozí většinoví občané s podezřením nebo pohrdáním jako na příslušníky nebezpečné skupiny i v případech, kdy k tomu nemají žádný důvod, a tím se dopouštějí diskriminace," vysvětlil Mitrofanov.

Novoborský incident je ale obludný takový, jaký je. "Když budou Romové dál hledat polehčující okolnosti pro pachatele nebo motat do toho diskriminaci, nic tím nezískají. Chránit grázly jen proto, že jsou jejich, se nevyplácí žádné skupině."

Tvrdý trest je nutný a žádoucí

Za pozornost navíc stojí podle Mitrofanova i obava, kterou prezentoval šéf KSČM Vojtěch Filip, a to sice, že podobné incidenty se mohou stát spouštěčem podobných nepokojů, jaké vnímáme například ve Velké Británii.

"Násilí, ať už páchané kýmkoli, musí být vyšetřeno a potrestáno bez ohledu na barvu pleti, náboženské či politické přesvědčení. Vyzývám policii a soudy, aby rychle zajistily vykonání spravedlnosti. To jediné dokáže zamezit vášním klíčícím v lidských myslích," řekl Filip.

V případu Nového Boru by se to podle Mitrofanova mělo dít co nejdřív. "Protože nepotrestaná nelidskost plodí jako odvetu jiné obludnosti. Pochopit by to měli i místní Romové."

Čtěte:

V Boru chystají demonstraci kvůli romskému útoku mačetami

Filip (KSČM): Incident v Novém Boru se nesmí stát spouštěčem londýnských nepokojů

Na Cikány platí jen tvrdá ruka. Drsná reportáž z Ústecka

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…