Před zločiny jedné středověké diktatury zavíráme obě oči, a ještě se otáčíme zády. Po tomto výkladu arabisty Pelikána ledacos pochopíte

22.4.2018 9:26 dop.

Český orientalista, arabista, překladatel a analytik Petr Pelikán se dlouhá léta pohybuje v arabském světě a zná ho jako své boty. Řadu arabských zemí opravdu prošel po svých. V rozhovoru pro server INFO.cz se pokusil lidem ukázat, jak se na svět dívají Íránci a jak chápou roli své země v geopolitickém soupeření o vliv. Íránský pohled na svět se od západního vnímání značně liší.

Před zločiny jedné středověké diktatury zavíráme obě oči, a ještě se otáčíme zády. Po tomto výkladu arabisty Pelikána ledacos pochopíte
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Petr Pelikán zná Blízký východ jako své boty. U řady zemí to platí doslova, protože je prošel po svých. Platí to o Libanonu, jižním Iráku, Kuvajtu, ale i o dalších zemích. Když byl v tomto regionu naposledy, překvapilo ho, jak silně narostl vliv Íránu – především v Libanonu a Iráku. Z hlediska Íránců jde o návrat do oblastí, které kdysi ovládali jako příslušníci Perské říše. Její kořeny sahají hluboko do minulosti, stovky let před narozením Ježíše Krista. Od té doby moc a vliv této říše opakovaně upadaly a znovu narůstaly. Podstatné je, že perské tradice Íránci dodnes vnímají jako důležité a dodnes si připomínají svou někdejší slávu. „V posledních dvou stech letech se Írán hodně smrskl, což oni pořád vnímají jako určité příkoří,“ podotkl Pelikán.

Íránci jsou si ovšem vědomi toho, že v minulosti dokázali ovlivnit řadu svých sousedů, a íránské politické špičky se snaží využít společných kulturních kořenů k tomu, aby obnovily svůj vliv. Podle Pelikána to dělají velice chytře.

„Írán v poslední době tuto pospolitost, to vědomí určité jednoty, posiluje. Nedělá to tím, že by někoho bombardoval, ale dělá to dlouhodobou a velice prospěšnou politikou na zemi, kdy si tam vychovává komunisty a významné jednotlivce,“ prozradil arabista.

Íránský pohled na dění v Sýrii

Írán je dnes hlavním reprezentantem šíitské větve islámu. Stojí v opozici proti sunnitské Saúdské Arábii. Svého náboženského vlivu využívá Írán i v Sýrii. V zemi, kde už sedm let probíhá občanská válka, drželi moc v rukou alávité v čele s Bašárem Asadem. Tato náboženská skupina je považována za odnož šíitské muslimské rodiny. Pro mnohé muslimy však už alávité vlastně nemají s islámem mnoho společného. Mnozí muslimové je vnímají jako odpadlíky od víry. V 70. letech minulého století dal však Írán najevo, že alávité patří do šíitské muslimské rodiny. Sami Syřané kvůli tomu dnes vnímají Íránce jako své starší bratry a vzhlížejí k nim.

Právě proto dnes Íránci pomáhají Asadovi udržet se u moci a z jistého úhlu pohledu to prý vůbec není špatná strategie. „Za Asada to byla, řekněme, krutovláda, ale funkční. A Írán se tam snaží obnovit určitou jednotu,“ uvedl Pelikán.

Pokud jde o nedávný chemický útok v syrské Dúmě, podle Pelikána se nikdy nedozvíme pravdu. Třeba proto, že málokdo na Západě chemický útok zažil na vlastní kůži, a nedokáže tak rozeznat, jestli obrázky, které mu jsou předkládány, opravdu zachycují chemický útok, nebo ne. Syrský prezident Asad a jeho spojenci Rusko a Írán budou říkat, že k chemickému útoku nedošlo. A každý si bude trvat na své pravdě. Definitivní pravdu se nikdy nedozvíme.

A co z toho plyne pro nás? Petr Pelikán si v tomto ohledu během rozhovoru pro Info.cz neodpustil lehkou Ironii, když zmínil, že bychom v tomto sporu měli stát na straně spojenců, protože to jsou naši spojenci, i kdyby byla pravda na straně Sýrie a Ruska, uvedl ironicky. Že uvedená slova myslel ironicky a nikoliv doslova, potvrdil následně i ParlamentnímListům.cz. „Nějak mne nenapadlo, že když řeknu, že musíme věřit našim spojencům, i když lžou, tak to někdo pochopí tak, že k tomu vyzývám. To bych spíš řekl, že jim věřit máme nebo tak něco,“ napsal nám do redakce.

Situaci podle něj  navíc komplikuje Donald Trump, který využívá sociální síť Twitter k šíření politických prohlášení, ačkoli byla tato síť původně určena spíš k tomu, aby se na ní lidé dohodli, kam půjdou do hospody.

Když tam jsou přinejmenším dvě strany a každá chce dospět k opačnému závěru, přičemž jedna má v ruce to místo a druhá má hegemonii sdělovacích prostředků, tak tu pravdu se nikdy nedozvíme už,“ uvedl Pelikán. „Já říkám, že my musíme věřit svým spojencům, protože nesmíme věřit svým nepřátelům, i kdyby náhodou zrovna tu pravdu měli,“ uzavřel téma Pelikán.

Izrael a Saúdská Arábie

Stranou pozornosti Petra Pelikána nezůstala ani situace Izraele v přetrvávající válce mezi šíity a sunnity. V praxi je to prý tak, že ten islámský stát, který si víc „kopne“ do Izraele, získá body, ale skutečný problém arabského světa neleží v Izraeli, ale ve válce mezi šíity a sunnity. Ta probíhá v Jemenu, v Iráku, ale i jinde. Jde o boj, ve kterém jde o to, kdo nakonec stane v čele muslimského světa.

Západ v této válce straní sunnitské Saúdské Arábii a zavírá oči před tím, co se v této zemi děje, což podle Pelikána rozhodně není fér. „To, co se jako porušování lidských práv kritizuje leckde jinde, tak nad tím se v Saúdské Arábii zavírají všechny oči, které máme, a ještě se k tomu obracíme zády,“ shrnul Pelikán. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Ringo Čech kopl do vlády. „Oni tuší, že jim nařeže.“ Ukrást reproduktor? Měly by padat facky

8:10 František Ringo Čech kopl do vlády. „Oni tuší, že jim nařeže.“ Ukrást reproduktor? Měly by padat facky

Ať stojí chleba 150 korun. A seberte peníze neziskovým organizacím. Mimo těch, co dělají děti. Hudeb…