Předseda Asociace spisovatelů: Spojovat Gotta s českou literaturou je nesmysl. Včelka Mája a Krteček nemohou být kulturními ambasadory dospělého světa

12.08.2018 17:58

Mediální kontroverzi vzbudil odpor skupiny umělců a literátů vůči účasti Karla Gotta v rámci akce „Rok české kultury“ na knižním veletrhu v saském Lipsku příští rok. Proti účasti Gotta vznikla mimo jiné i petice, kterou svým podpisem podpořila i řada známých jmen. Důvody vzniku onoho dokumentu pro ParlamentníListy.cz nyní osvětluje předseda Asociace spisovatelů Václav Kahuda.

Předseda Asociace spisovatelů: Spojovat Gotta s českou literaturou je nesmysl. Včelka Mája a Krteček nemohou být kulturními ambasadory dospělého světa
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Václav Kahuda
reklama

Za autory pozvané na veletrh v Lipsku 2019 výzvu proti vystoupení Karla Gotta na kulturním festivalu souvisejícím s českou literaturou podepsali například David Zábranský, Jaromír Typlt, Petr Hruška či Martin C. Putna. Přidala se i Asociace spisovatelů, za kterou výzvu podpořil předseda sdružení Václav Kahuda, Adam Borzič, Ondřej Lipár či Petra Hůlová.

Exkluzivně pro ParlamentníListy.cz poskytl své vyjádření šéf Asociace spisovatelů Václav Kahuda. „Základní problém není Karel Gott, ke kterému já osobně chovám jistou míru sympatie, ale neexistence dialogu mezi organizátory české účasti na knižním veletrhu Lipsko 2019 a profesními organizacemi literátů,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Kahuda.

„Místo koncertů moderní a klasické vážné hudby od českých autorů v podání českých muzikantů jsou organizovány mainstreamové akce aktérů populární hudby,“ dodal. Podle Kahudy není problémem Karel Gott, ale „jeho nesmyslné spojování s českou literaturou“.

„Tento laciný dramaturgický lapsus ze strany organizátorů je ztělesněním ignorance a byrokratické lhostejnosti. Je to viditelný a zřetelný příznak systémové poruchy. Stav, kdy úředníci zodpovědní za kulturní politiku státu nepodléhají zpětné vazbě od zainteresované veřejnosti,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Kahuda. „Včelka Mája a Krteček nemohou být kulturními ambasadory, alespoň ne v dospělém světě,“ dodal Václav Kahuda ve svém vyjádření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…