Předseda ODS Fiala se snaží Zemanovi připomenout, kde je jeho místo

21.05.2018 18:10

Předseda ODS Petr Fiala hledí na to, co předvádí prezident Miloš Zeman spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO), a bije na poplach. Prezident si podle předsedy občanských demokratů dovoluje něco, co by si dovolovat neměl. A premiér Babiš, který by prý měl prezidentovy snahy blokovat, tak pohříchu nečiní.

Předseda ODS Fiala se snaží Zemanovi připomenout, kde je jeho místo
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Prezident Miloš Zeman už jednou ukázal, že neváhá ignorovat vůli Parlamentu a sestavit si vlastní úřednickou vládu. V roce 2013 do čela takové vlády postavil dnešního guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Předseda ODS Petr Fiala v komentáři pro server Forum24.cz poznamenává, že se dnes blížíme do podobné situace. Jsme možná stále blíž okamžiku, kdy si Miloš Zeman sestaví svou vlastní vládu. A podle Fialy je smutné, že to tolik občanů nechává v klidu.

„Příliš mnoho lidí se smířilo s tím, že prezident Zeman ústavu obchází, interpretuje po svém a porušuje jejího ducha. Nesprávné je to vždy, míra škodlivosti je rozdílná. V případě jeho zásahů do vládní moci však dochází k něčemu nesmírně závažnému. Prezidenta lidé nevolí proto, aby sestavoval vládu. Vládu mají sestavovat politické strany. Na půdorysu Parlamentu, ne podle vůle prezidenta, jeho poradců či zájmů bůhvíkoho. Nic jiného není demokratické,“ napsal varovně.

Pokud prezident nemá závažný důvod, musí respektovat složení Parlamentu a nechat politiky, jakou sestaví vládu. Úřednické vlády se mají rodit jen v časech politické krize a mají fungovat jen po krátkou a jasně vymezenou dobu.

Úvahy o úřednické vládě však podle Fialy nejsou jedinou prezidentovou chybou.

„Pokud neexistuje závažný právní důvod, nemůže prezident ovlivňovat ani složení vlády. Argumenty, že se mu některý ministr nelíbí, že není dost kompetentní nebo že má divné názory, jsou irelevantní. Je-li navržen vládní stranou, musí ho prezident jmenovat,“ pokračoval Fiala v narážce na fakt, že prezident odmítá jmenovat ministrem dosavadního europoslance ČSSD Miroslava Pocheho, pokud bude do vlády skutečně navržen.

Bohužel je to prý tak, že prezident překračuje mantinely vymezené mu ústavou a premiér Andrej Babiš (ANO) se mu v tom nesnaží bránit. Ba co víc. Babiš se nesnaží o nalezení většiny v Parlamentu, se kterou by mohl demokraticky vládnout pod kontrolu Poslanecké sněmovny. Důvěru Sněmovny nedokázal Babiš získat ani více než půl roku po volbách, což podle Fialy jen zvětšuje Zemanův manévrovací prostor.

Fiala podle svých vlastních slov nesouhlasí s úvahami hnutí Starostové a nezávislí o obvinění prezidenta Zemana z velezrady kvůli kauze novičok. Zdá se mu to přehnané. Možná by ale stálo za to zvážit, zda prezident nepřijatelně nepřekračuje ústavu ve chvíli, kdy se pokusí v zemi instalovat další úřednickou vládu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…