Premiér Fico, nebo podnikatel Kiska? Volba slovenského prezidenta vrcholí

29.03.2014 6:58

Sobota je na Slovensku volebním dnem prezidenta. Hlasování skončí ve 22 hodin a v noci se už Slováci dozvědí, kdo zvítězil. Vybírají ze dvou kandidátů. Jak informuje server Rozhlas.cz, do druhého kola postoupil stávající premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska. Vítěz vystřídá současného prezidenta Ivana Gašparoviče, který zastával úřad deset let.

Premiér Fico, nebo podnikatel Kiska? Volba slovenského prezidenta vrcholí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico
reklama

Prezidentská kampaň na Slovensku se podle serveru Rozhlas.cz neobešla bez vzájemných útoků prezidentských kandidátů. Negativně se vůči svému soupeři prý vymezoval především dosavadní slovenský premiér Robert Fico. 

Podnikatele a filantropa Andreje Kisku obviňoval Fico ze spojení se scientology i z lichvářských firemních postupů. Andrej Kiska sám sebe naopak prezentuje jako nestranického kandidáta, za kterým nestojí žádné podnikatelské zájmy. Zdůrazňuje své zkušenosti manažera i zakladatele charitativního projektu Dobrý anděl.

Kiska je mírným favoritem

Robert Fico ale ve svých vystoupeních zdůrazňoval, že slovenským prezidentem měl být zkušený politik. „Nabízím spolupráci, nabízím klid, nabízím možnost zainteresovaným lidem si sednout a přijímat dobrá rozhodnutí,“ cituje Rozhlas.cz Fica.

Kiska v kampani zase zdůrazňoval, že nikdy nebyl politikem. Podle něj by prezident ani neměl být prodlouženou rukou politické strany.

Po ostré kampani se prý šance obou kandidátů zdají být vyrovnané. Přesto je Kiska podle sázkařů i sociologů mírným favoritem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…