Přes respirátor ještě roušku, požádal lidi Prymula. Zavedeme prý „inteligentní karanténu“

24.03.2020 18:05

Předseda ústředního krizového štábu Roman Prymula opět předstoupil před veřejnost a popsal, co se v České republice bude dít dál. Prohlásil, že v boji s koronavirem bude napříště hrát větší roli i armáda. Uvedl také, že je naprosto nežádoucí, aby občané používali jakékoli respirátory s ventilem.

Přes respirátor ještě roušku, požádal lidi Prymula. Zavedeme prý „inteligentní karanténu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula

„Je zřejmé, že naším cílem je omezit ta plošná opatření a přejít na systém tzv. inteligentní karantény,“ uvedl Prymula. Informovala o tom ČTK. To znamená, že pozitivní člověk bude elektronicky vytrasován pět dní zpátky. Ale vždy jen pokud s tím bude souhlasit. Osoby, s nimiž se potkal, budou posléze informovány o tom, že mají zamířit do karantény, a budou otestovány.

„Armáda bude koordinovat činnost krajských hygienických stanic. Armáda bude zajišťovat transporty některých odběrových týmů,“ prozradil pan profesor. Armáda bude hrát roli i v dezinfekčních týmech, které budou lokalizovat a neutralizovat menší ohniska infekce, aby se odtud nemoc nešířila dál.

Štáb se prý také zabýval otázkami, jak bránit šíření nemoci mezi bezdomovci. Vedení Prahy je prý v tomto směru již aktivní a ostatní kraje by měly jít obdobnou cestou.

Pokud jde o kraje, Prymula měl vůči nim také jednu výtku. Jestliže stát určí, kdo má dostat ochranné prostředky, kraje je mají dodat právě tam, kam stát nařídil. Objevily se prý případy, kdy kraje odeslaly prostředky jinam, a toto by se podle Prymuly nemělo opakovat.

Jasné slovo pronesl také na konto používání respirátorů. „Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory jakékoli třídy, které mají ten ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co my tady chceme. My chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí, aby tady nevytvářelo aerosol,“ zdůraznil epidemiolog s tím, že tyto respirátory nezabrání tomu, aby se virem nenakazili druzí lidé. „Já doufám, že se nebudeme setkávat s tím, že řada lidí nosí respirátory. A pokud někdo má tu potřebu nosit respirátor, tak by si ještě přes něj měli dát roušku. Děkuji,“ obrátil se na své spoluobčany Prymula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

14:26 Romea v nesnázích. Aktivistce to ujelo. Omluvte se! žádá Pavel Černý. A přišel první krok

Na tiskové konferenci lidskoprávních aktivistů zaznělo něco, co zřejmě zaznít nemělo. Podle Edity St…