Prezident Zeman už ví, kdy oznámí, zda bude znovu kandidovat

30.01.2016 11:18

Prezident Miloš Zeman se znovu vyjádřil k uprchlické krizi. Zatímco mnozí evropští politici v čele s šéfkou francouzské Národní fronty pohřbívají Evropskou unii, nejvyšší politický představitel České republiky má za to, že je EU velmi životaschopná. Představuje zásadní projekt, jen ji teď řídí neschopní lidé. To by se však mohlo změnit. Dnes se totiž EU stará spíše o rozměry pozadí traktoristů, než o uprchlickou krizi.

Prezident Zeman už ví, kdy oznámí, zda bude znovu kandidovat
Foto: Partie FTV PRIMA
Popisek: Prezident Zeman v Partii televize Prima

„Evropská unie je podle mého názoru velmi životaschopný útvar jak svojí myšlenkou, tak svým dosavadním provedením. To, co není životaschopné, jsou vedoucí představitelé EU. Jak známo, v každé krizi se objevují nejen nové ideje, ale i noví vůdci. Unie je nyní tak trochu ve fázi Chamberlaina a Daladiera, ale možná se už na obzoru začínají objevovat De Gaulle nebo Churchill,“ poznamenává prezident v rozhovoru pro Deník.cz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Noví politici by mohli zvládnout uprchlickou krizi. Stačí si uvědomit, jak velké loďstvo má k dispozici Itálie a jak velkou armádou disponuje Řecko. A kde je ta armáda nyní? Proč nebuduje zadržovací tábory, v nichž by bylo množné uprchlíky identifikovat a posílat je zpět, pokud by se ukázalo, že nemají nárok na azyl. Nelze ale vyloučit, že nový Churchill vzejde ze středu Evropy. Není to přitom poprvé, co prezident zkritizoval Řecko. Před časem Prahu opustil řecký velvyslanec, když slyšel, že by Řecko sice mělo zůstat součástí EU, ale už ne eurozóny.

Ať už budou z jakékoli země, noví státníci by měli přestat řešit podružnosti, které lze řešit na národní úrovni, nebo dokonce na úrovni jednotlivých firem. Do něčeho by se podle prezidenta neměl plést ani stát. „Nejde o méně integrovanou Evropu, ale s nadsázkou o to, jestli se má Evropa integrovat unifikací traktorových sedaček. To mi říkal předseda rakouské Spolkové rady, že EU vydala směrnici o jednotných rozměrech traktorových sedaček,“ poznamenal Miloš Zeman. Rozměry sedaček v traktorech by měly řešit toliko firmy, které je vyrábějí.

Sobotka ničí ČSSD

V druhé polovině rozhovoru se prezident vyjádřil i k domácí politice. Prozradil mimo jiné, že v březnu 2017 definitivně oznámí, zda bude chtít obhájit svůj mandát v další prezidentské volbě. Pokud tak učiní, bude se o hlasy voličů pokoušet z pozic levicového politika, za něhož se vždy považoval. Svědčí o tom mimo jiné i jeho politický úspěch. Před lety dokázal ČSSD pozvednout takřka z prachu až na úroveň vládní strany.

„Považuji se za levicového politika a svojí dosavadní politickou praxí jsem dokázal stranu, kterou dnes Bohuslav Sobotka spíše ničí, vytáhnout ze sedmi na 32 procent, takže odmítám kritiku od neúspěšných politiků a přijímám ji od těch úspěšných,“ konstatoval prezident. Opakovaně se proto snaží Sobotku varovat, aby stranu neoslaboval. Do kategorie varování patřil prý i bonmot o kalašnikovu. Někteří čeští občané by mohli dospět k závěru, že je třeba provést radikální změnu. Prezident sice před takovým scénářem varuje, ale připomíná, že jen během 20. století bylo zavražděno mnoho politiků.

Pokud příští sněmovní volby vyhraje šéf hnutí ANO Andrej Babiš, Zeman neočekává, že dokáže sestavit jednobarevnou vládu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…