Primátor se případem Březiny bude zabývat až bude obžalován

11. 10. 2011 16:19

Pražský primátor Bohuslav Svoboda zatím žádné horkokrevné závěry z kauzy svého náměstka Karla Březiny nedělá. Jak informoval Český rozhlas, primátor předpokládá, že důsledky bude možné vyvodit až po rozhodnutí státního zástupce. Březinu tak prozatím neodvolá.

Primátor se případem Březiny bude zabývat až bude obžalován
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda
Kauza náměstka pražského primátora Karla Březiny (ČSSD) se může dostat brzy před soud. Už na jaře přitom policisté Březinu obvinili ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Včera pak návrh na obžalobu potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 2. Důvodem je Březinovo působení ve vedení několika firem, které zkrachovaly.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda ale zatím nechce vyvozovat důsledky z případu svého prvního náměstka. Primátor chce vyčkat na rozhodnutí státního zástupce.

„Ten problém pana náměstka Březiny je logický vývoj kauzy, kterou přešetřuje policie. Ta v nějaké fázi postoupí materiál státnímu zástupci k rozhodnutí o vznesení či nevznesení obvinění. Z tohoto pohledu je to pro mě logický průběh děje a samozřejmě rozhodující bude, jak rozhodne státní zástupce," uvedl pro rádio pražský primátor.

Na konci března ale Svoboda k případu uvedl, že pokud by se trestní stíhání ukázalo jako oprávněné, nemohl by Karel Březina na pozici prvního náměstka setrvat.

„Pan první náměstek nás seznámil se stanoviskem právníků, kteří mu tu věc analyzovali. My jsme tuto informaci vzali na vědomí a vzali jsme na vědomí také to, že si sociální demokracie vyhradila právo v této věci rozhodovat," odvětil na to před půl rokem primátor Svoboda.

O co v případu šlo? Náměstek Svobody Březina působil ve statutárních orgánech zkrachovalých společností Porcela Plus a Concordia, kde zastupoval věřitele, ovšem následně zasedl v dozorčí radě Žižkov Station Development. Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem.

Více zde:

Březina nechtěl ani v pondělí ani dnes tuto kauzu komentovat. Pro Český rozhlas ale v březnu řekl, že si je jistý svou nevinou a opírá se o právní analýzu, kterou si k celé věci nechal vypracovat. Tehdy své jakékoli pochybení odmítl.

„Tyto firmy neprošly žádnou likvidací, insolvenční řízení tam bylo zahájeno na základě dlouhodobé skutečnosti v těch firmách. Já jsem tam reprezentoval příslušného věřitele. Ano, ten problém je o výkladu ustanovení obchodního zákoníku, na které mám příslušné právní stanovisko," uvedl koncem března pro Radiožurnál Březina.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

14:10 Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

V pátek 23. listopadu se od 9 hodin uskuteční mimořádná sněmovní schůze k návrhu na vyslovení nedůvě…