Pro otce půlku těhotenství i část porodu; exministryni Kovářové přijde nová směrnice EU o rodičovské dovolené nedostatečná

11.08.2020 20:50

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se na twitteru svérázně vyjádřila k nové směrnici, podle které budou muset minimálně na dva měsíce nastoupit na rodičovskou místo své partnerky otcové dětí. Na bedra otců by Kovářová naložila daleko větší sousto.

Pro otce půlku těhotenství i část porodu; exministryni Kovářové přijde nová směrnice EU o rodičovské dovolené nedostatečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exminystryně spravedlnosti Daniela Kovářová
reklama

Otec a matka by se měli podle EU na rodičovské alespoň na dva měsíce vystřídat. Pokud to neudělají, mohla by se jim zkrátit doba čerpání rodičovského příspěvku. Novou směrnicí, který by měla začít platit za dva roky, chce ulehčit ženám návrat do práce.

Někdejší ministryně Kovářová v reakcí na novou směrnici reagovala slovy, že by uvítala, kdyby otcové byli zapojení nejen do rodičovské dovolené, ale rovnou i do samotného těhotenství a porodu: „Já bych netroškařila. Přenechala bych otcům druhou polovinu těhotenství, třetí fázi porodu a všechna noční kojení,“ konstatovala na svém twitteru.

Směrnici musí Česko včlenit do svého právního systému. „Směrnice zavazuje členské státy umožnit čerpat rodičovskou dovolenou, část této dovolené bude nepřenosná mezi rodiči,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Andrea Vašáková.

„Směrnice, kterou před rokem schválili europoslanci, zavádí právo každého rodiče strávit minimálně 4 měsíce na rodičovské dovolené, z toho dva měsíce se nedají mezi rodiči převést,“ vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk.

Tohoto práva ale otcové nemusejí využít. Cílem je prý zavést v zemích EU shodné minimální standardy a finančně otce motivovat, aby s dětmi zůstávali alespoň nějakou dobu doma. Přesnou podobu nových pravidel stanoví čeští zákonodárci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…