Proč dáváte církvím tolik? Ministryně neví, ukázalo se v ČT

07.02.2012 22:38

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) měla obhajovat v pořadu Události, komentáře rozhodnutí vrátit církvím majetek. Ukázalo se však, že nezná postup, jakým se k částce došlo a nedokázala ani odpověděl na to, zda bude vrácený majetek zveřejněn.

Proč dáváte církvím tolik? Ministryně neví, ukázalo se v ČT
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková
reklama

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc postup vracení majetku kritizuje, spojit se však proti zákonu s Věcmi veřejnými, nepovažuje za možné. „Čekat na to, jak se na druhý den vyspí Vít Bárta, skutečně čekat nemůžeme,“ uvedl. „My chceme, aby byl majetek společně spravován státem a církvemi,“ dodal Tejc.

Vláda chce dát církvím dar

Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference, však podobný postup odmítá. „Nadále by existovala abnormalita, ve které církev nemá plná vlastnická práva, řekl. „Každá církev a každý, kdo bude moci dokázat, že ten majetek jeho, ho bude moci získat zpátky. Já myslím, že to je v pořádku,“ prohlásila Hanáková.

„Podle našich expertů by pravděpodobně byla částka finanční kompenzace byla 17 miliard korun, což je o 42 miliard korun méně, než platí stát,“ argumentoval Tejc. „Vláda pravděpodobně chce dát církvím dar,“ myslí si. Na to už ale ministryně nedokázala odpovědět. „V této chvíli nemohu přesně říci, jak se k částkám došlo,“ přiznala. Neodpověděla ani na otázku, zda bude vrácený majetek zveřejněn.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…