Proč nám berete děti? Obrázky, dle kterých mobilizace v Rusku drhne

26.09.2022 8:35

„Proč nám berete děti? Kdo na koho zaútočil? Je to Rusko, které napadlo Ukrajinu!“ V ruském Dagestánu to po vyhlášení Putinově částečné mobilizaci vře. O slovo se hlásí matky odváděných vojáků. Na internetu koluje i video, na kterém před sebou rozzlobený dav žene jednoho z důstojníků bezpečnostních složek.

Proč nám berete děti? Obrázky, dle kterých mobilizace v Rusku drhne
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kulomet DShK v akci

Americká zpravodajská stanice CNN si posvítila na průběh částečné mobilizace v Ruské federaci. Prý se množí případy, že jsou muži odváděni „omylem“ a místní správa důrazně žádá o jejich navrácení k rodinám.

„Všichni, kteří byli omylem mobilizováni, musí být vráceni zpět. Tato práce již byla zahájena," uvedl v příspěvku na Telegramu šéf ruské Dálněvýchodní republiky Sacha Ajsen Nikolajev po jednání o prezidentském výnosu o částečné mobilizaci.

„Takové extrémy jsou naprosto nepřijatelné. A ostrá reakce, kterou vidíme ve společnosti, je podle mého názoru zasloužená," uvedla v příspěvku na Telegramu předsedkyně ruské Rady federace Valentina Matvijenková.

Obdobně se vyjádřil také Vjačeslav Volodin, předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. „Pokud dojde k chybě, musí být napravena,“ zdůraznil.

Několik videí zveřejněných na sociálních sítích, která CNN geograficky lokalizovala do ruského Dagestánu, zachycuje bouřlivé protesty proti nedělní mobilizaci.

V hlavním městě regionu Machačkale jsou vidět ženy před divadlem, které prosí policii: „Proč nám berete děti? Kdo na koho zaútočil? Je to Rusko, které napadlo Ukrajinu!"

Další video z Machačkaly ukazuje policisty, jak se snaží zadržet muže zřejmě prchající před mobilizací. Někteří měli smůlu a nestihli utéct, další prchli kolem restaurace co nejdál od náborových kanceláří.

Starosta města v neděli vyzval ke klidu.

„Vyzývám vás, abyste se nedopouštěli nezákonných činů, každý z nich bude orgány činnými v trestním řízení posouzen z hlediska právních důsledků. Nepodléhejte provokacím osob zapojených do protistátních aktivit,“ uvedl podle ruské státní tiskové agentury RIA Novosti starosta Salman Dadajev.

Podle BBC nezávislé ruské sdružení monitorující dodržování lidských práv OVD-Info uvedlo, že během protestů v regionálním hlavním městě Machačkale bylo zatčeno více než 100 lidí.

Na jiném videu je zachycen bezpečnostní důstojník prchající před velkou skupinou demonstrantů, z nichž někteří se ho při útěku pokoušeli chytit a podrazit mu nohy.

Ve snaze zmírnit propuknuvší hněv dagestánský guvernér Sergej Melikov v neděli připustil, že během mobilizace „došlo k chybám".

„Už jsem o tom mluvil dříve, ale zopakuji to znovu: částečná mobilizace musí proběhnout přesně podle kritérií vyhlášených prezidentem,“ napsal Melikov na Telegramu.

Podle BBC se předpokládá, že region již dodal tisíce vojáků pro invazi na Ukrajinu, přičemž nedávná analýza ruské služby BBC naznačuje, že Dagestán utrpěl v konfliktu více obětí než kterákoli jiná ruská provincie. Sčítání - provedené počátkem tohoto měsíce - ukázalo, že zemřelo nejméně 301 vojáků z Dagestánu, což je desetkrát více než vojáků z Moskvy. Skutečný počet může být podle BBC ještě mnohem vyšší.

Dagestán je převážně muslimský region Ruska. K protestům ale nedochází jen v Dagestánu. Během soboty bylo při protestech proti mobilizaci na různých místech Ruska zatčeno na 700 osob.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to šetření?! Hřib a další rozsvítili vánoční stromy. V lidech bouchly saze. U Koláře se dokonce vrhli na generála

10:52 Co to šetření?! Hřib a další rozsvítili vánoční stromy. V lidech bouchly saze. U Koláře se dokonce vrhli na generála

Rozsvícení vánočních stromečků po republice, jímž byl tradičně zahájen adventní čas, se neobešlo bez…