Profesor Keller varuje: Drábek a jeho lobbisté nám ukáží i bezdomovce

23.06.2012 20:54

Ministr Drábek a další lobbisté soukromých penzijních fondů chystají frontální útok na občany, kterým v současné krizi zbyla ještě trocha peněz. Myslí si to sociolog Jan Keller.

Profesor Keller varuje: Drábek a jeho lobbisté nám ukáží i bezdomovce
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Profesor Jan Keller

Z údajů o hospodaření domácností podle Kellera vyplývá, že dvě třetiny domácností už nyní vycházejí se svými příjmy jen obtížně. Mzdy víceméně stagnují, nárůst důchodů se výrazně zpomalil, zatímco prudce rostou mandatorní výdaje domácností: jídlo, bydlení, energie, léky, zdravotní péče.

Proto nepřekvapí, že prudce roste míra zadlužení domácností. „Nejedné domácnosti tak hrozí, že se dříve nebo později připojí k těm deseti procentům, která se již ocitla pod hranicí chudoby,“ obává se na stránkách deníku Právo.

Na ty ostatní podle Kellera zaměří svou pozornost penzijní fondy. Podle nedávného zjištění se do druhého pilíře penzijního spoření chtějí určitě zapojit tři procenta obyvatel, a dalších třicet procent o tom uvažuje. Pro penzijní fondy je však prý takovéhle množství málo.

Možná budou i bezdomovci

„Můžeme tedy čekat tvrdnou kampaň, která lidem vysvětlí, že zodpovědný člověk se na stáří pojistí u soukromníků, i kdyby na chleba nebylo,“ píše Keller pro Právo. Ze šuplíku tak prý budou vytaženy nejčernější prognózy populačního vývoje, experti nám spočítají, jak na tom bude kupní síla seniorů za čtyřicet let, v nejhorším případě se prý vytáhnou i nějaké fotografie postarších bezdomovců, prohrabujících popelnice.

A tak zatímco nejchudší domácnosti se budou propadat ještě hlouběji, na ty ještě trochu solventní se zaměří citové vydírání ministra Drábka a dalších lobbistů penzijních fondů. Ti je budou zaklínat, aby mysleli na zadní kolečka a zbytky svých peněz věnovali soukromým fondům.

„Ti, kterým nějaké peníze zbydou, je odevzdají s vidinou spokojeného stáří,“ uzavírá v Právu Jan Keller.  A až za třicet let podle Kellera zjistí, jestli jim to vůbec k něčemu bylo.  Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …