Profesor Zelený: Putin není magor. Západ kolem sestřelu letadla lže. Jediným základem naší prosperity je dohoda s Ruskem, jinak nebude nic

21.08.2014 14:54

Hospodářský růst Evropské unie je nulový, píše profesor ekonomie Milan Zelený. Podle něj se ale ekonomice nevěnují praví odborníci, komentují ji spíše politici a zároveň současná politická sféra upadá, tápe a je neschopná. Ve svém textu to Zelený ukazuje na českém přijetí nefungujících sankcí vůči Rusku. Přitom bychom se podle něj měli snažit spíše o dohodu s Ruskem.

Profesor Zelený: Putin není magor. Západ kolem sestřelu letadla lže. Jediným základem naší prosperity je dohoda s Ruskem, jinak nebude nic
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9663 lidí

„Česká ekonomika neexistuje; nemá napojení na finálního zákazníka a je ve své většině subdodavatelská, závislá na EU a Německu. Výkonné, opravdu úspěšné české podniky, jakož i talentovaní podnikatelé (nejen lékaři), odcházejí do zahraničí. Jsme ekonomika otevřená cizincům, ale více než uzavřená podnikatelům domácím. Když se EU a Německo propadnou, co pak? Kde vezmeme podnikatele se znalostí trhu a finálního zákazníka? Německá ekonomika ukazuje první symptomy dlouhodobého úpadku; může být první zemí, která vystoupí z EU – táhnout Francii a Itálii je nad její síly. Bez vyhlídek na oživení a dlouhodobý růst nepomůže ani Kurzarbeit,“ varuje Milan Zelený ve svém blogovém příspěvku.

Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.) či Džamily Stehlíkové.

Jenže podle něj v českých médiích převládá falešný optimismus. Chybně se vykládá nezaměstnanost či počet lidí bez práce. Takový pohled je ale nebezpečný, míní renomovaný ekonom. „Stát občany zadlužuje, protože se ministr financí mylně domnívá, že ČR čeká éra ekonomického růstu. (Proč? Jak?) Domácnosti se zadlužují (již přes 1 bilion Kč), protože stále ještě věří politikům a skáčou na vějičky lichvářů a bank. Zadluženo je i přes 150 tisíc dětí. Jak budou své dluhy splácet?“ ptá se.

Nyní do všeho zasáhla situace na Ukrajině a sankce vůči Rusku, které odpovědělo svým embargem. „Putin jakoby hrál šachy sám se sebou – určuje své tahy a určuje si sám protitahy opozice. Jeho popularita tak prudce vzrůstá, stává se nebezpečnou modlou. Každý hloupý tah Kyjeva nebo NATO ho posiluje. Došlo to tak daleko, že jeho humanistická pomoc ruským menšinám je odmítána,“ popisuje nedávné události Zelený.

„Sestřelení malajského boeingu vedlo k mediálním orgiím domněnek a lží. Putin je sice nebezpečný, ale není magor ani sebevrah. Povstalci na to nemají vůbec raketovou expertizu. Navíc se žádné zbytky raket nenašly. Tzv. ‚dezertéři‘ nemají správný motiv: Komu by tím prospěli? Rusku? Nebo těm, od kterých dezertovali? Zbývá sestřelení ze vzduchu. Jediný benefit z toho může mít kyjevská vláda, která pak může vyžadovat trvalý příliv peněz a zbraní, a vystupovat jako poslední a jediná obrana ‚naivního‘ Západu,“ vysvětluje ekonom.

Celý text si PŘEČTETE ZDE.

Jako Putinův protitah pak nazývá přijetí sankcí vůči Rusku. „Čeští politici nyní hledají nová odbytiště pro podnikatele – zamyslete se nad touto větou a představte si Tomáše Baťu – jak mu Masaryk hledá odbytiště. Státní kompenzace a ‚kurzarbeit‘ mají nahradit zničené trhy. Podnikatelé, spotřebitelé a hlavně daňoví poplatníci platí za politickou a diplomatickou neschopnost, vedoucí k válkám a nárůstu životní nejistoty,“ kritizuje Zelený.

„Jediným základem budoucí prosperity Evropy je hospodářsko-politická smlouva s Ruskem. Možná ještě není pozdě,“ dodává a navrhuje řešení: „Domluvit se s Ruskem na společných zájmech. Opustit politickou a finanční integraci, soustředit se na NATO a zvýšit jeho obranyschopnost dohodou o neútočení s Ruskem. Soustředit se na Evropské hospodářské společenství. Oslabit tak rostoucí vrstvu eurobyrokratů a posílit lokální a regionální hospodářský rozvoj,“ uzavírá ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…