Pryč z EU. Sputnik: Úřední stanovisko. A je zle. Zeman a Babiš, o ně nejde

01.03.2021 8:17

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovorech pro televizi Prima horovali pro ruskou vakcínu Sputnik. Zeman už dopředu vzkazoval, že bude přehlížet „blbečky“, kteří ho budou za shánění ruské vakcíny kritizovat, protože mu nejde o ideologii, ale o zdraví národa. Státní ústav pro kontrolu léčiv však oznámil, že Sputnik schválit nemůže. V tu chvíli se do věci rázně vložil někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf. Ignorujte právo EU, zahřměl.

Pryč z EU. Sputnik: Úřední stanovisko. A je zle. Zeman a Babiš, o ně nejde
Foto: Repro France24.com
Popisek: Dodávka vakcíny Sputnik ze Spojených arabských emirátů dorazila do Palestiny

Anketa

Stydíte se před zahraničím, jak Česko zvládá covid-19?

28%
72%
hlasovalo: 15043 lidí

Prezident Miloš Zeman v nedělní Partii CNN Prima News prohlásil, že v září v Česku pandemie skončí. Pokud se podaří proočkovat většinu populace. K tomu je třeba mít dostatek vakcín. A prezident dal jasně najevo, že je pro využití ruské i čínské vakcíny proti covidu.

„Já říkám, že v září epidemie skončí,“ oznámil prezident s tím, že lidé by měli dodržovat restriktivní opatření. „Lidé to budou dělat ve svém vlastním zájmu,“ zdůraznil. A pokud někdo nebude nařízení dodržovat, musí za to podle Zemana tvrdě zaplatit. Pokuty musí podle prezidenta vybírat policisté i vojáci. „Já bych chtěl vojáky vyzvat, ať jsou velice přísní,“ konstatoval vrchní velitel ozbrojených sil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Miloš Zeman dal také ve vysílání najevo, že v Česku nemáme dost vakcín. Proto se obrátil v dopise na ruského prezidenta Vladimira Putina a dostal od něj příslib, že do Česka doputuje vakcína Sputnik V. Umí si prý představit, že v Česku se bude využívat i čínská vakcína. „Jak víte, já mám dobré vztahy s ruským i s čínským prezidentem,“ připomněl prezident Zeman.

Poté si rýpl do šéfa BIS Michala Koudelky. „Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak je nutné jim říci, že vakcína nemá žádnou ideologii,“ zdůraznil Zeman.

Za důležité považuje, aby byla vakcína schválena příslušnými orgány. Zemanovi by stačily české kontrolní orgány a nečekal by na Evropskou lékovou agenturu.

Obdobně se vyjádřil i premiér Babiš, když konstatoval, že by stačilo, aby ruskou vakcínu prověřil Státní ústav pro kontrolu léčiv.

„Pokud ten Sputnik schválí, nebo schválí čínskou vakcínu, pak by se v Česku měly obě vakcíny využít. ... Všichni šejkové ze Spojených arabských emirátů se nechali naočkovat čínskou vakcínou,“ uvedl Babiš.

Premiér se bránil, že je kritizován za to, že neodmítá ruskou a čínskou vakcínu, ale kdyby to nedělal, bude kritizován také. „Babiš může za všechno. Když udělám tohle, je kritika. Když to neudělám, je taky kritika,“ pravil předseda vlády.

Psali jsme: „Nikdy neodstoupím!“ zahřměl z Partie Babiš. Velký výprask dostal „škůdce ekonomiky“ Středula

Státní ústav pro kontrolu léčiv dal však jasně najevo, že ruskou vakcínu Sputnik schválit nemůže. Prý je třeba se obrátit na Ministerstvo zdravotnictví ČR, které může u ruské a čínské vakcíny udělit očkovací výjimku.

„Vakcíny proti COVID-19 je podle platné legislativy možné registrovat jen centralizovaně v rámci EU. Druhá možnost je výjimka ministerstva zdravotnictví o použití neregistrovaného léčivého přípravku. SÚKL sám tedy vakcíny proti COVID-19 registrovat nemůže,“ uvedl SÚKL na sociální síti Twitter.

SÚKL informuje

A někdejší hradní právník Pavel Hasenkopf se pořádně rozčílil.

„V tom případě je třeba právo EU ignorovat, popř. rovnou prásknout v Evropském svazu dveřmi. Tady nebudou zbytečně umírat lidé jen kvůli mocichtivosti EU,“ vypálil na Facebooku.

„Máme eurofilnější ministerské úředníky, než má sama Brusel. Momentálně rebelují proti vlastnímu prezidentovi a premiérovi, zaštítěni Petříčkem, aby poté, co Brusel zvoral nákup politicky spřátelených vakcín, nebylo dovoleno nás zachránit Rusům s jejich Sputnikem. Možná, až ho od Rusů koupí Němci, že nám taky trochu dají, ale přímý nákup, to tahle euroněmecká klika nikdy nedovolí,“ přisadil si ještě.

Pavel Hasenkopf se zlobí

Pavel Hasenkopf se zlobí

Ani prezident České stomatologické komory se nestačí divit tomu, co slyší od českých úředníků.

„Jako prezident z jedné z lékařských komor jsem u vytržení, jaká se dělají prohlášení, která sleduje Evropa, zjevně bez znalosti zákonů. Co je a co není možné. Uměl bych jim poradit, ale lépe (poradí) Dostál Ondřej,“ poznamenal Šmucler.

Rom,an Šmucler se diví

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

17:10 Naše civilizace nezanikne kvůli klimatické změně, ale kvůli šílencům ve vládě. Mladý pravičák očekává od Fialy smrtící koktejl

Podřízenost Bruselu, slepé plnění pokynů, ještě více rozdělená společnost a sebedestruktivní New Gre…