Prymula: Vakcínu vyrobí u nás, do stříkaček půjde v Německu. Věřím, že nám něco dají

15.07.2020 13:34

Podle epidemiologa Romana Prymuly by mohla být vakcína proti koronaviru k dostání již na přelomu roku. Do té doby bude prý kontrola pandemie vypadat jako nyní, kdy se řeší lokální ohniska. Současná čísla okolo stovky nových nakažených denně jsou podle Prymuly přijatelná a dala se po uvolnění všech opatření očekávat.

Prymula: Vakcínu vyrobí u nás, do stříkaček půjde v Německu. Věřím, že nám něco dají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náměstek pro zdravotní péči Roman Prymula

Prymula podle informací České televize hodnotí současnou situaci v České republice poměrně pozitivně. Jediné větší ohnisko zůstává na Karvinsku, kde se ale podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví daří situaci potlačovat a virus se odtud masivně nešíří.

Anketa

Jakeš zemřel. Měli by být funcionáři KSČ Štrougal a Vajnar souzeni za úmrtí na státní hranici?

12%
88%
hlasovalo: 9080 lidí

Následující měsíce by měly podle Prymuly mít stejný průběh, kdy se bude pozornost soustřeďovat na lokální a cílenou kontrolu podniků, nemocnic a dalších kolektivů, kde se virus objevil, jako byl případ dolů na Karvinsku.

Takový stav by mohl trvat ještě více než půl roku, než se objeví účinná vakcína. „Pokud se podaří, co je slibováno, první vakcíny by měly být na konci října a masivnější penzum na začátku roku,“ je optimistou Prymula s tím, že účinné očkování je blíže, než se předpokládalo.

Anketa

Chcete, aby prof. Roman Prymula získal politickou funkci?

11%
89%
hlasovalo: 5397 lidí

Epidemiolog ale upřesňuje, že vakcína nebude dostupná pro všechny, protože není možné vyrábět miliardy dávek. Velké společnosti ale podle něj slibují alespoň stovky milionů dávek, což bude stačit pro nejzranitelnější skupiny. Česká republika by první vakcíny měla dostat velmi brzy a poté začne vlastní výroba.

„Ta vakcína bude v České republice vyráběna, nebude dělena do stříkaček, to bude prováděno v Německu. Doufám, že jednání s majiteli společnosti budou taková, že ta vakcína bude k dispozici pro obyvatele České republiky. Ale zatím nic formalizováno nebylo,“ popsal Prymula s tím, že k prvním Čechům by se mohla vakcína dostat začátkem jara.

Podle Prymuly se virus za půl roku nijak neunavil, o čemž svědčí horšící se situace v Latinské Americe a Spojených státech. „Problém koronaviru je v tom, že nemá sezonní charakter,“ uvedl Prymula. „Ten virus tady je a bude. Podzim je nepříjemný v tom, že budeme v mnohem užším kontaktu v uzavřených místnostech. A druhým faktorem je, že zde bude souběh s chřipkou a dalšími respiračními chorobami,“ varuje epidemiolog před možnou druhou vlnou.

I proto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že by se na podzim mohly vrátit povinné roušky. K tomu Prymula dodal, že v takovém případě by ale nařízení muselo platit plošně, protože jen tak dokáže zamezit až 80 procentům přenosu, jak vyplývá ze studií. Na podzim se také připravuje celý zdravotnický systém, ať už počtem lůžek nebo dostatkem ochranných pomůcek.

Podle Prymuly se také pracuje na multiplexových metodách, které umožní současně vyšetřovat najednou více chorob a odlišit tak běžnou chřipku od koronaviru. Bude také zdůrazňováno, že lidé s respiračními problémy by měli primárně zůstávat doma v dobrovolné izolaci, což by pomohlo nezatěžovat zdravotnický systém. Na takovém návrhu podle Prymuly už pracuje Evropská unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…