Prymula brzdí Sputnik, teď to s ním nejde

14.2.2021 5:44 odp.

Ve křeslech pro hosty druhé hodiny Partie na CNN Prima News usedli epidemiolog Roman Prymula, biochemik Jan Trnka a šéf praktických lékařů Petr Šonka. Prymula zdůraznil, že cestou z krize je píchnout většině populace injekci s vakcínou. Ale pokud jde o ruskou vakcínu Sputnik V, byl Prymula velmi opatrný. V tuto chvíli podle něj není dost dat o této vakcíně, takže ji opravdu nelze použít v Česku.

Prymula brzdí Sputnik, teď to s ním nejde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Šonka varoval, že pokud by nouzový stav v pondělí zcela skončil a všichni lidé by se vydali do hospod, výrazně by narostl počet nakažených. Přesto je podle něj načase otevřít školy. Otevřít za přesně definovaných podmínek mu přijde jako důležitá věc.

Prymula konstatoval, že opatření přijímaná vládou již nefungují. „Ta opatření, jak byla nastavena, tak fungovat měla, ale jiná věc je, že je až 40 procent lidí neuznává a nedodržuje,“ upozornil bývalý ministr zdravotnictví za hnutí ANO.  

Další problém vidí v trasování. Podle Prymuly je chyba, že se daří trasovat jen zlomek z nakažených osob. I to by se podle exministra mělo zlepšit, protože nad virem opravdu nemáme vyhráno. Proto by podle exministra bylo namístě jednat také o vyšší finanční motivaci ke hlášení kontaktů.

„Teď je opravdu těžké říct, jaká opatření by tady měla být, protože když je lidé nechtějí dodržovat, tak je nemá smysl vyhlašovat... vše ostatní už je v té rozbouřené společnosti velmi složité,“ uvedl Prymula.

Cestu z pandemie ale vidí především v očkování.

„V tuhle chvíli už je téměř jediná cesta, byť má svá rizika, a to je cesta velmi rychlého proočkování populace. Podívejme se do Velké Británie, která byla v obrovských problémech, ale teď mají naočkováno asi 15 milionů lidí a asi na čtvrtinu jim klesla zátěž v nemocnicích. Tohle je pro nás cesta. Hlavně abychom měli co nejvíce vakcín a hlavně abychom měli systém, se kterým ty lidi naočkujeme,“ zdůrazňoval Prymula.

„Když tady budeme mít dva miliony dávek, tak je nutné, aby praktici naočkovali 50 až 80 tisíc dávek a ostatní by měl proočkovat ten systém, který tady je. My budeme muset proočkovat dva miliony dávek za měsíc, jinak se nikdy nedostaneme na ta čísla, kde musíme být.

Trnka konstatoval, že by si ještě dokázal představit zavedení tvrdého lockdownu na tři až čtyři týdny, protože Česku možná nic jiného nezbude. Uznal však, že vůbec nebude snadné lidem vysvětlit, že je tvrdý lockdown opravdu potřeba. „My se pořád pohybujeme na hraně průšvihu,“ upozornil.

Prymula však nadále prosazoval jako nejlepší cestu z epidemie očkování. Ušetříme 80 životů denně,“ uvedl doslova Prymula. Měl na mysli 80 životů lidí, kteří v posledních měsících denně umírají na covid.

Pokud bude mít Česko k dispozici dost informací o ruské látce Sputnik V, bude možné očkovat i s ní, ale v tuto chvíli podle Prymuly opravdu není možné Sputnik využít.

„Musíme mít k dispozici data. A pokud ta data nejsou, tak logicky my tu vakcínu nemůžeme používat,“ upozornil Prymula s tím, že v Maďarsku už nějaká data k dispozici jsou, ale podle exministra to jsou data nedostatečná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: mp

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…