Putin promluvil k národu a ohlásil liberalizaci. Britský deník si o tom ale myslí své

05.12.2014 10:13

Britský levicový deník The Guardien informuje o každoročním projevu Vladimira Putina adresovaném ruskému obyvatelstvu, který ruský prezident přednesl včera. Moskevská dopisovatelka deníku Shaun Walkerová vybrala to nejdůležitější a přidala rovněž svůj zasvěcený komentář.

Putin promluvil k národu a ohlásil liberalizaci. Britský deník si o tom ale myslí své
Foto: repro kremlin.ru, tan
Popisek: Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
reklama

V úvodu svého komentáře Walkerová upozorňuje na konfrontační tón prezidentova projevu. „Vladimir Putin obvinil Západ, že se snaží po celá desetiletí i staletí rozvracet Rusko.“ Analytici byli podle Walkerové zvědaví, jestli prezident nezvolí vzhledem k pádu rublu a nepříznivé situaci na Ukrajině přece jenom smířlivější tón. „Místo toho Putin vehementně hájil anexi Krymu a mluvil o tomto kroku jako o historické události. Krym je podle Putina pro Rusko důležitý stejně jako Chrámová hora pro Jeruzalém,“ cituje Walkerová.

Putin také hovořil o tom, že i kdyby nedošlo k anexi Krymu, Západ by si našel jiné zdůvodnění, proč proti Rusku uvalit sankce. „Putin připomněl, že v roce 1990 se Západ pokusil rozbít Rusko podle jugoslávského scénáře a varoval, že sankce a protiruská západní rétorika bude mít opačný účinek, než si Západ myslí,“ popisuje Walkerová další klíčovou pasáž prezidentova projevu. Putin dále komentoval i téma vlastenectví. „Pro některé evropské země je národní hrdost vnímána jako zbytečný luxus, pro Rusko je to ale nutnost.“

Ruský prezident rovněž podle Walkerové zmiňoval, že „pokaždé, kdy se Rusko stává silným a nezávislým státem, Západ se je snaží oslabit.“ Následně Vladimir Putin ospravedlňoval kroky Ruska v souvislosti s Ukrajinou. „V Kyjevě došlo k převratu a Rusko ukázalo, že stojí na straně pravdy a spravedlnosti. Museli jsme hájit naše krajany,“ prohlásil jasně Putin a komentoval ve zkratce také projevy násilí v hlavním městě Čečenska Grozném, kde zemřelo 20 lidí. „Povstalci nejspíš získávají podporu ze zahraničí. Jsem však přesvědčen, že úřady brzy zajistí pořádek,, řekl Putin.

Celý text v angličtině najdete ZDE

V pasáži projevu, který byl věnován ekonomickým otázkám, Putin podle Walkerové řekl, že západní sankce by měly být pro Rusko impulsem pro zvýšení hospodářského růstu. Zároveň ruský prezident přislíbil liberálnější pravidla pro malé a střední podniky a amnestii těm, kdo přesunou potenciálně „špinavé peníze“ zpět do Ruska. Odliv kapitálu totiž představuje pro Rusko problém po dlouhá léta. Bohatí podnikatelé raději své peníze ukládají v bankách ve Velké Británii, Kypru atd. Podle Walkerové Putin často hovoří o boji proti korupci a zlepšení podmínek k podnikání malých a středních firem. „Je však otázkou, jestli se Putinovy sliby promítnou i do reality,“ píše Walkerová.

Ve svém projevu se ruský prezident vyjádřil i k poklesu hodnoty rublu způsobeném sankcemi a poklesem cen ropy. Především v posledních dvou týdnech zaznamenala ruská měna poměrný dramatický pád. „Víme, kdo stojí za spekulacemi, které znehodnocují rubl. Máme k dispozici dostatečné páky, abychom tomu zabránili. Nadešel čas, abychom je konečně začali používat,“ varoval Putin a i v dalších pasážích projevu se snažil západní sankce vysvětlit jako příležitost k provedení potřebných reforem.

„Putinův projev byl často přerušován potleskem publika, které bylo ovšem tvořeno pouze prokremelskými poslanci. Jejich nadšení však bylo poněkud vlažnější než v předchozích letech. Možná i kvůli obavám z poklesu rublu a celkově nepříznivé hospodářské situace,“ komentuje Walkerová a cituje pozitivní reakci mluvčí horní ruské komory Valentiny Matvijenkové, které se líbila především ekonomická část projevu. „Potřebujeme, aby lidé nepodléhali panice. Je třeba, abychom si všichni vyhrnuli rukávy a pustili se do práce,“ prohlásila Matvijenková v televizním rozhovoru.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

16:58 Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

Když premiér Andrej Babiš dorazil do vysílání CNN Prima News, by ostříhán velmi na krátko, takřka do…