Rath jde z basy

11.01.2022 9:24

Někdejší středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath, jenž byl odsouzen za korupční jednání, přesněji řečeno za poškozování finančních zájmů EU, se za pár hodin ocitne na svobodě. Ze svého sedmiletého pobytu za mřížemi si odpykal něco přes polovinu.

Rath jde z basy
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

V květnu 2012, kdy byl David Rath poslancem za ČSSD a hejtmanem Středočeského kraje, ho s krabicí od vína, v níž měl odloženy miliony korun, zadržela policie. Tehdejší výrazný a vlivný politik byl obviněn z korupce, z poškozování finančních zájmů EU.

Ještě na půdě Sněmovny se jako poslanec hájil, že jde o vykonstruovaný proces a bránil se zbavení poslanecké imunity. Té ho však tehdejší kolegové zbavili a tím umožnili, aby začal proces, který v červnu 2019 vyvrcholil Rathovým odsouzením. Rath dostal pokutu 10 milionů korun a k tomu 7 let pobytu za mřížemi.

Teď se Rath dostane na svobodu.

„Soud v Brně exhejtmana Davida Ratha podmíněně propustil z vězení. Na svobodu by se měl dostat během hodin,“ oznámila Česká televize.

Pokud se Rathovi započítá do trestu i pobyt ve vazbě, skutečně si odpykal přes polovinu trestu, protože ve vazbě strávil více než rok. Ústavní soud ČR poté konstatoval, že Rath prožil ve vazební cele příliš mnoho dní, čímž byla poškozena jeho práva a exhejtman se poté na státu domohl finančního odškodnění.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

13:12 Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

Evropská komise podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera přišla na to, jak se zbavit závislosti …