Ratha prý napráskal někdo z jeho okolí. Kvůli zámku

16.05.2012 7:36

Bezprostředním důvodem zadržení Davida Ratha prý nebyla rekonstrukce kladenské nemocnice, jak se původně spekulovalo, ale rekonstrukce zámku v Buštěhradě, píše server Aktuálně.cz. Právě tato veřejná zakázka vyvolala zájem orgánů činných v trestním řízení o středočeského hejtmana a jeho okolí a nejspíš právě kvůli ní si pro Ratha policisté přišli až domů.

Ratha prý napráskal někdo z jeho okolí. Kvůli zámku
Foto: hns
Popisek: David Rath má nové boty

Hejtman a poslanec ČSSD byl zatčen policisty z protikorupční policie v pondělí večer v blízkosti svého domu v Hostivici. Na serveru Aktuálně.cz píše redaktorka Sabina Slonková, že Rathovo zatčení bezprostředně souviselo s ovlivňováním veřejné zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradě u Kladna.

Hlavním důkazem proti hejtmanu Rathovi je fakt, že byl zadržen s úplatkem ve výši 7 milionů korun, který si nesl v krabici od bot. David Rath přišel s verzí, že netušil o obsahu krabice, s níž byl zadržen. Podle jeho verze převzal jako dar krabici s lahví vína a až po zatčení zjistil, že obsahem krabice je sedm milionů v pětitisícových bankovkách. Argumentuje tím, že jak láhev vína, tak uvedené množství bankovek váží zhruba 1,5 kg, takže z uzavřené krabice mohl mít důvod věřit tvrzení o vínu.

Zdrojem policejních informací jsou podle Aktuálně.cz desítky hodin odposlechů, včetně nahrávek schůzek, kterých se účastnil sám hejtman. Policie nasadila na Rathovo okolí odposlechy vloni v listopadu. Klíčové prý byly zejména prostorové odposlechy v kladenské nemocnici, kde se Rath scházel s ředitelkou nemocnice Pancovou (nyní rovněž zadrženou) a diskutovali o chystaných plánech.

Dalším zdrojem policejních informací údajně byly informace přímo z Rathovy skupiny. Minulý rok navíc na policii přišlo anonymní udání, upozorňující právě na výběrové řízení na rekonstrukci zámku v Buštěhradě.

Do něj se přihlásily čtyři firmy, které podle Aktuálně.cz předložily až zázračně shodné nabídky v rozsahu 214,7 až 217,3 milionu korun. Vyhrála nejnižší nabídka pražské firmy Konstruktiva Branko, jejíž majitel je nyní rovněž mezi zadrženými. Rekonstrukce měla být financována především z evropských dotací.

Podle původních zpráv již policie všechny zatčené vyslechla, podle informací serveru Aktuálně.cz však až do večerních hodin nikdo ze zadržených nebyl ochoten vypovídat.

SLEDUJEME Rathovo zadržení


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver má potíže. Chtějí ho „sundat“ kvůli této větě Klausovi mladšímu

8:23 Xaver má potíže. Chtějí ho „sundat“ kvůli této větě Klausovi mladšímu

Přestřelka mezi serverem HlídacíPes.org a moderátorem internetové televize XTV Lubošem Xaverem Vesel…