Rathovi se uleví. Má ode dneška mírnější vazbu

14.08.2012 7:48

Obviněný poslanec a exhejtman David Rath má ode dneška mírnější režim vazby. Po třech měsících totiž právě dnes vyprší lhůta jednoho ze tří vazebních důvodů - možného ovlivňování svědků.

Rathovi se uleví. Má ode dneška mírnější vazbu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Rath tak bude moci být častěji v kontaktu s rodinou, a to včetně telefonátů a návštěv, balíků nebo rychlejší dostupnosti k poště, kterou bude kontrolovat místo policie vězeňská služba. Frekvence návštěv zůstane stejná, tedy jednou za dva týdny na devadesát minut, ale už při ní budou asistovat pouze dozorci.  Nově ho budou moci bez kontroly policie navštívit i lidé, které si sám pozve. Uvádí to úterní vydání deníku Právo.

Ve vazbě Rath zůstává pro obavy z útěku nebo pokračování v trestné činnosti. O tom, zda se dostane na svobodu například na kauci nebo písemnou záruku, bude na základě nové Rathovy žádosti rozhodovat příští týden Okresní soud pro Prahu-východ.

Chce být v kontaktu s dětmi

"Co se týká změn v režimu vazby, může obviněný telefonovat. O tom, jak často, rozhodne na základě žádosti stíhaného příslušný pracovník věznice, zpravidla ty telefonáty ale probíhají minimálně jedenkrát týdně," popsal Právu mluvčí litoměřické věznice Jaroslav Kindl.

Podle Rathova obhájce Adama Černého bylo největším přáním jeho klienta právě to, aby mohl častěji vídat své příbuzné. "Jeho nejvíc trápí, že nemá styk s rodinou, takže hlavně z telefonování s dětmi bude klient nejvíc šťastný," řekl Černý.

Kindl nicméně dodává, že všechny hovory s výjimkou těch s obhájci bude vězeňská služba odposlouchávat. "Pokud by se tam objevily informace, které se týkají nějaké trestné činnosti, tak bychom hovor okamžitě přerušili, upozornili na to policii a předali jí nahrávku s tím, že se dotyčný snaží někoho ovlivňovat," popsal Kindl.

David Rath se může těšit také na volnější pohyb po věznici, volnější bude i kontakt s ostatními vězni. Může požádat o umístění na oddělení, kde se vězni mohou navzájem navštěvovat.

Poslanec bojuje o své propuštění

Soud, který bude rozhodovat o Rathově propuštění, může teoreticky přistoupit na záruku, kterou za něj nabídlo už přes třicet lidí včetně poslance Jiřího Šlégra. V úvahu připadá i finanční kauce. Kolik by obhajoba nabídla, v tom nemají advokáti zatím jasno.

"Podle našeho názoru nebude částka za případnou kauci nižší než milion korun," myslí si Černý.

Rath bojuje za své propuštění a očištění i na jiných frontách. Poslancovi obhájci poslali dvě stížnosti i k Ústavnímu soudu. Jedna se týká porušení práva obviněného na právního zástupce, kterého se měla dopustit Sněmovna, když v červnu odmítla pustit k Rathovi jeho obhájce. Druhá stížnost se týká toho, že policie údajně uvedla ve svých usneseních nepravdivé a neúplné informace a nikdo na to nereagoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…