Ředitel neziskovky Člověk v tísni Pánek bez obalu: Jsme nezralá společnost

06.04.2017 20:07

Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro server Seznam Zprávy hovořil o své možné prezidentské kandidatuře a o uprchlické krizi, kterou rozhodně nepovažuje za černou noční můru, jak to popisují někteří politici.

Ředitel neziskovky Člověk v tísni Pánek bez obalu: Jsme nezralá společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Novinářka Renata Kalenská se Šimona Pánka hned v úvodu rozhovoru ptala, zda by chtěl být prezidentem. „Spíš nikdy nechci být prezidentem,“ odvětil.

„Já bych nedokázal říkat takové ty věci, které teď rezonují, že se máme bát té strašlivé masy uprchlíků, která nás zničí, to je taková chiméra a strašidlo, se kterým někteří politici mobilizují občany. Já bych asi musel říci, že nějaké uprchlíky přijmout máme, tak jako byli přijímáni uprchlíci třeba z Německa před válkou či za války,“ doplnil Pánek.

„Když se podíváte na tu svým způsobem hysterickou a nesebevědomou reakci zemí bývalého východního bloku na uprchlickou vlnu z roku 2015. Já si myslím, že jsme pořád nezralou společností, která trpí malým sebevědomým,“ uzavíral téma Pánek.

Pozice Česka jako mostu mezi Západem a Východem? To je nebezpečné, varuje Pánek

Podle svých vlastních slov si vážil prezidenta Havla, a kdyby snad byl někdy prezidentem, některé věci by prý stejně dělal jako první český prezident Václav Havel, ale to neznamená, že k němu cítí nějaký nekritický obdiv. Je si vědom toho, co ještě za života Havel řekl, to jest, že by Pánek mohl být prezidentem. Host serveru se na to ale v žádném případě necítí. Zdá se mu, že jako ředitel Člověka v tísni má řadu úkolů a problémů v různých koutech světa. Ať už v Sýrii nebo na Ukrajině, ale i v Africe, zkrátka tam, kde je třeba.   

Posléze prozradil, že se Člověk v tísni cítí být českou organizací. Zdá se mu však nezodpovědné Česko vyvádět ze západního prostoru, jak to činí někteří čeští politici v čele s prezidentem Zemanem. 

Celý rozhovor naleznete zde

„Cítíme se českou organizací. Česká vláda má poměrně velmi slušný program rozvojové pomoci, který je nejlepší z celé střední Evropy. Ten rozpočet není velký, ale funguje to dobře,“ pochvaloval si Pánek. „Rozpočet Člověka v tísni jen asi z 20 procent pochází z ČR, přičemž asi deset procent jsou dary ze soukromých zdrojů, takže od vlády jde asi deset procent prostředků, 80 procent prostředků získáváme ze zahraničí,“ popisoval situaci.

„Já nevěřím, že český národní zájem leží někde mezi Západem a Východem. Já v tom vidím riziko,“ varoval Pánek. Pár slov padlo i na adresu prezidenta Zemana. „Já bych raději, kdyby dával najevo sympatie západním politikům,“ prohlásil také host.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exprezident Klaus udeřil na ČT: Skandální. Kulturní neomarxistická propaganda! Toto přebírají z německé televize

6:30 Exprezident Klaus udeřil na ČT: Skandální. Kulturní neomarxistická propaganda! Toto přebírají z německé televize

Exprezident Václav Klaus v textu pro páteční MF Dnes napsal, že donedávna netušil, jak Česká televiz…