Regulace nájemného byla protiprávní, uznal Ústavní soud

29.09.2011 19:50

Ústavní soud uznal stížnost majitele činžáku, který požadoval od státu náhradu škody za skoro dva a půl milionu korun. Podle majitele je regulace nájemného protiprávní a protiústavní.

Regulace nájemného byla protiprávní, uznal Ústavní soud
reklama
"Obecné soudy však jeho žalobu zamítly, dovolání majitele činžáku pak odmítl i Nejvyšší soud," uvedl mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Právě Ústavní soud nakonec stížnost majitele uznal a uznal náhradu ve výši 2 466 409 korun.

Majitel si stěžoval na nucené omezení vlastnického práva k domu v Moravské Ostravě mezi roky 1992 až 2003. V této době stát reguloval výši nájemného, které majitel vybíral od svých nájemníků v bytech. To podle něj bylo tak zásadní, že se popřelo jeho vlastnické právo.

Čtěte také: Deregulace nájmů je pro seniory noční můrou. Mohou skončit na ulici

"Stanovená maximální výše nájemného nestačila ani k úhradě nákladů na opravy a údržbu mého domu, což znemožňovalo dosažení jakéhokoli zisku z pronájmu," stálo v jeho ústavní stížnosti.

Podle majitele na něj stát přenášel své sociální funkce místo toho, aby přijatelnou cenu nájemného pro sociálně slabší zajistil sám, například formou dávek. "Uvedené závěry se pak vztahují též na rozhodnutí odvolacího soudu, který se ve své argumentaci zaměřil na odpovědnost státu za nepřijetí právního předpisu, ovšem otázku nuceného omezení vlastnického práva ponechal stranou," potvrdila soudkyně Michaela Židlická.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…