Rektoři vysokých škol zuří. Tentokrát kvůli Andreji Babišovi

02.06.2016 21:50

Rektoři jsou pobouřeni návrhem rozpočtu na školství na příští rok. Na dnešním jednání České konference rektorů (ČKR) v Plzni vyzvali akademické obce k projevům veřejného nesouhlasu. Podle nich návrh ministerstva financí, jehož projednávání v pondělí přerušila vláda, snižuje rozpočty vysokých škol na roky 2017 i s výhledem na roky 2018 a 2019.

Rektoři vysokých škol zuří. Tentokrát kvůli Andreji Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Očekávají, že se tomuto tématu budou v nejbližší době intenzivně věnovat akademické senáty univerzit, řekl ČTK předseda České konference rektorů (ČKR) a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„(Návrh rozpočtu) Priority školství pomíjí úplně. Je tam obrovský nárůst na obnovitelné zdroje sedm miliard, na obranu čtyři miliardy, výdaje na sport o asi 1,7 miliardy korun a u školství regionálního, základního a středního i vysokého je tam absolutně pomíjen jakýkoliv nárůst,“ uvedl Zima. Podle něj je to zcela v rozporu s aktuální diskusí o vzdělanostní společnosti a o dovedných lidech.

„Domluvili jsme se, že oslovíme reprezentanty základního a středního školství, aby se v nejbližších dnech setkali. Dále jsme se domluvili, že vyvoláme jednání s představiteli koaličních stran; oslovíme je v následujících hodinách,“ dodal předseda konference rektorů.

Redukce výdajů má podle místopředsedy ČKR pro oblast vzdělávání a rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka velký vliv na nynější přijímací řízení. „Jsme ve velmi prekérní situaci, kolik studentů máme přijmout. Protože se nám může snadno stát, že přijmeme studenty, na které nedostaneme peníze,“ uvedl. Rozpočtová nejistota se podle něj opakuje několik let a roste. „Proto jsme se rozhodli vyzvat akademickou veřejnost, aby byl slyšet hlas v širokém veřejném prostoru. Dosud jednaly většinou ČKR nebo Rada vysokých škol,“ uvedl.

Letos mají podle Zimy české vysoké školy o 260 milionů Kč méně, než měly v roce 2015. „A podíl HDP (na výdajích) je 0,44 (procenta) a stále se propadá. Rektoři vzhledem ke zvyšování mezd jiných profesí navrhují desetiprocentní růst platů pracovníků ve školství, což by podle něj vyžadovalo odhadem asi 1,4 miliardy Kč.

„Jsme přesvědčeni, že navýšení vysokým školám o 1,3 miliardy na dorovnání podle našeho názoru neodůvodněného deficitu z minulých let je minimem, které není pro rozvoj, ale pro stabilizaci systému,“ uvedl náměstek ministryně školství Robert Plaga. Celkový požadavek ministerstva školství je, aby vysoké školy navíc dostaly téměř 2,9 miliardy Kč.

Rektoři dnes naopak kvitovali zvýšení výdajů na vědu a výzkum o 3,7 miliardy korun

Kapitola ministerstva školství se sice v návrhu rozpočtu zvyšuje o 1,9 miliardy korun, ale podle Zimy se to týká pouze výdajů na sport. Nárůst v roce 2018 má být 0,3 miliardy a výhled na rok 2019 dokonce předpokládá snížení o 20 milionů Kč.

Rektoři dnes naopak kvitovali zvýšení výdajů na vědu a výzkum o 3,7 miliardy korun. „Umožní to rozvoj vědy na vysokých školách,“ řekl Zima. Uvedli ale, že jsou šokováni tím, že byl 1. června odstaven informační systém pro vědu, výzkum a inovace. „Považujeme za absolutní selhání, že to není schopen Úřad vlády zajistit a sledovat nejen tedy výkonnost české vědy, ale i finanční toky, tedy jaké výsledky mají financované projekty,“ uvedl Zima. Rektoři věří, že ze selhání bude vyvozena personální odpovědnost, protože už loni byla podle nich situace špatná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…