Robert Břešťan: Vliv Nejedlého na Zemana je velký. Však má kancelář hned vedle

30.04.2015 8:21

Známý politický geograf Michael Romancov a Robert Břešťan, šéfredaktor serveru HlídacíPes.org, debatovali o ruském podnikání v Česku. Každý druhý Rus, žijící v této zemi, zde i podniká a aktivity některých z nich prý vyvolávají otazníky.

Robert Břešťan: Vliv Nejedlého na Zemana je velký. Však má kancelář hned vedle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancelář prezidenta republiky

Hned na úvod pánové probrali Martina Nejedlého, prezidentského poradce a šéfa české pobočky koncernu Lukoil. Břešťan vidí hlavní problém v tom, že jeho aktivity jsou značně nečitelné. „Vliv pana Nejedlého na Miloše Zemana je zjevně velký, což ilustruje už to, že jeho kancelář je hned vedle prezidentské. O aktivitách pana Nejedlého se toho ale ví málo,“ říká.

Romancov se pak zajímal o další „nečitelné“ ruské firmy v ČR a Břešťan si postěžoval, že se dohledávají velmi těžko kvůli neprůhledné majetkové struktuře. „Rozšifrovat počet ruských firem v České republice je tedy těžké, nám se nicméně podařilo zjistit, že těch se 100% ruským kapitálem tu je 17 tisíc. Připomínám ovšem, že to jsou ty dohledatelné ruské kořeny,“ říká novinář.

Celý text ZDE

Břešťan připomněl i to, že vykazování obchodní aktivity v ČR umožňuje Rusům i automatické prodlužování víz.

Romancov z počtu ruských podnikatelů u nás i v dalších západních zemích dovodil, že podnikavější Rusové očividně nemají zájem žít doma, ale chtějí „do Evropy“. Proto prý nechápe, proč u nás prezident Zeman nebo ministr Mládek prezentují Rusko jako zemi zaslíbenou.

Břešťan ale připouští, že Rusko objektivně patří mezi země, kde bychom měli mít hospodářské zájmy. „Je to obrovská země se specifickými potřebami, vyváží se tam velké strojírenské celky, což se do jiných částí světa, a zejména Evropské unie, českým firmám příliš nedaří,“ upozorňuje. Není tedy důvod do Ruska nedodávat. Jiná věc prý je, že dnes proti Rusku uplatňujeme sankce, aby pochopilo, že v evropské kultuře je nepřijatelné, když jeden stát okupuje druhý.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…