Rozhodnutí o euru je politické, vláda by o tom měla debatovat, radí Rusnok

18.02.2014 19:23

Bývalý premiér Jiří Rusnok se stal novým členem bankovní rady, z politické oblasti se tak přesunul do ekonomické. V Impulsech Václava Moravce se ale přesto vyjádřil o, podle něj, především politické otázce, a to přijetí eura.

Rozhodnutí o euru je politické, vláda by o tom měla debatovat, radí Rusnok
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jiří Rusnok v Mostě

„Tábory“ ekonomů a politiků totiž často v diskusích o přijetí eura argumentují tím, že rozhodnout by měla ta druhá strana. To Jiří Rusnok kritizuje. „Oběma táborům se asi hodí argumentovat nějak účelově a druhým táborem,“ uvedl v rádiu Impuls.

Nakonec však problém přesunul spíše na stranu politiků. „Každá ekonomická analýza takto složitého jevu je podmíněna celou řadou předpokladů. A teď jde o to, jaké předpoklady si budete do té analýzy vkládat,“ vysvětloval expremiér. „Je to primárně politické rozhodnutí, toho technického je na tom velmi málo,“ dodal.

Podle něj jde u politiků ale často o řeči, které mají rozhodnutí o přijetí co nejvíce oddálit. „Vidím to jako alibistické komentování toho problému, abych o tom nemusel rozhodnout já, protože každé rozhodování v sobě nese rizika,“ míní Rusnok.

Zřejmě tak podle něj nebude o vstupu do eurozóny rozhodovat současná vláda, měla by o tom ale aspoň vést diskusi. Co se týče celkového hodnocení vlády, která tu jeho nahradila, je Rusnok zatím střízlivý a opatrný. Chce prý počkat na kroky, podle nichž by se daly vynášet soudy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…