Rozkol kvůli ruským diplomatům. Babiš by je chtěl začít vyhošťovat, na Hradě prý zuří

24.03.2018 7:37

Vyhostit ruské diplomaty za skandál kolem bývalého agenta Sergeje Skripala, nebo nevyhostit? Toto dilema nyní řeší čeští politici. Píší o tom Lidové noviny.

Rozkol kvůli ruským diplomatům. Babiš by je chtěl začít vyhošťovat, na Hradě prý zuří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) včera připustil, že Česko vážně uvažuje o vyhoštění ruských diplomatů po vzoru Británie. A na Pražském hradě prý jeho výrok způsobil poprask. Rozhodnutí je sice plně v kompetenci vlády, jak však uvedl šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, Zeman nechce zůstat stranou. „Vyhoštění je natolik závažný akt, že by měl být s prezidentem konzultován,“ uvedl Jindrák. 

Zeman si však takovýto vládní obrat nepřeje. A je jasné, že vzhledem k tomu, že Babiš není ještě podruhé jmenovaný, bude muset v tomto sporu někdo ustoupit. Babiše přitom k jeho postoji přiměla schůzka s premiérkou Británie Theresou Mayovou, jež prý apelovala na solidaritu v rámci EU.

„Z našeho pohledu nemáme důvod Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili,“ podotkl k tomu Babiš. 

O vyhoštění diplomatů pak kromě Česka uvažuje i Polsko, Dánsko a pobaltské země. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…