Rozloučení s Miloslavem Ransdorfem. Víme, co všechno se chystá

25. 1. 2016 16:05

Pohřeb europoslance Miloslava Ransdorfa, který nečekaně zemřel minulý pátek, se bude konat sedm dní po jeho odchodu, v pátek 29. ledna v pražských Strašnicích. ParlamentníListy.cz zjišťovaly některé podrobnosti, jež nejen přípravu posledního rozloučení se známým politikem provázejí.

Rozloučení s Miloslavem Ransdorfem. Víme, co všechno se chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Miloslav Ransdorf
reklama

Jak se už dostalo do médií, pohřeb bude mít Miloslav Ransdorf tento pátek 29. ledna ve 12 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. Původně to ale mělo podle zjištění redakce být jinak. „Rodina si přála malé, skromné rozloučení na venkově, kde žije Mílova maminka, která už má potíže s mobilitou. Přesto nakonec rodina vyšla vstříc přání mnoha lidí, kteří ho znali a měli by problém dostávat se z Prahy, navíc i obřadní síň někde na venkově by nemusela kapacitně stačit. Takže to bude ve Strašnicích,“ sdělil ParlamentnímListům.cz důvěryhodný zdroj z europoslancova blízkého okolí.

Novinky.cz hned v pondělí dopoledne přišly s informací, že Ransdorfův pohřeb zaplatí ze své stranické pokladny Komunistická strana Čech a Moravy. Podle zdroje ParlamentníchListů.cz o tom vedení KSČM rozhodlo poté, co se dozvědělo, že se bude rozloučení konat právě ve Strašnicích, a ne mimo hlavní město. Podle našich zjištění o to ale rodina rozhodně nežádala, dokonce ani nechtěla s předsednictvem ústředního výboru přímo jednat.

Důvody se k tomu nabízejí samy. Dlouhodobě bylo známo, že vztahy Miloslava Ransdorfa s předsedou Vojtěchem Filipem a některými dalšími lidmi z vedení nejsou vůbec nejlepší. Veřejně se to projevilo kupříkladu před dvěma lety, kdy se u voličů populární Ransdorf ocitl až na čtvrtém místě kandidátky do Evropského parlamentu. Zvolení mu zajistil počet preferenčních hlasů. Naposledy se problematický vztah projevil celkem nedávno, když Miloslav Ransdorf veřejně nepodpořil Vojtěcha Filipa v jeho další kandidatuře do čela strany. Naopak se vyjádřil, že by si na postu předsedy KSČM představoval člena pražské organizace, historika a zahraničněpolitického experta strany Josefa Skálu.

Chystají se tři řečníci. Promluví šéf KSČM Filip, který měl se zemřelým spory?

A konečně nepříliš vřelý vztah ke svému dlouholetému politikovi je cítit i z vyjádření, které Ústřední výbor KSČM vydal v reakci na Ransdorfovo nečekané úmrtí. Kromě potvrzení zpráv o europoslancově skonu se v textu objevily i následující věty, jež pro nekrolog příliš typické nejsou, nadto od vlastních kolegů. „Politický život s sebou přináší řadu diskusí, výměn názorů i případných nedorozumění. Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení,“ stojí v prohlášení vedení komunistů.

Zpět k pohřbu. Podle informací ParlamentníchListů.cz by měli během obřadu promluvit tři řečníci, z nichž alespoň jeden bude z politického prostředí, pochopitelně se tak nabízí někdo z KSČM. Kdo to ale bude, není vůbec jasné. I vzhledem k uvedeným sporům a konsekvencím ohledně samotné přípravy pohřbu bude zajímavé sledovat, zda a případně kdo z vedení komunistické strany promluví.

Rozhodně totiž nepůjde jen o „stranické rozloučení“ s lidmi z okruhu kolem KSČM, Miloslava Ransdorfa uznávala celá řada osobností nejen z levicového spektra obecně. Je známo, že často hovořil na konferencích nejrůznějšího druhu, přednášel a pro nemálo levicových publicistů, odborníků i vědců byl velkou autoritou. Nicméně je jisté, že řečníky bude pochopitelně vybírat rodina, a proto zůstává otazníkem, zdali se mezi nimi někdo z vedení strany objeví.

Miloslav Ransdorf, europoslanec, bývalý poslanec českého parlamentu a dlouholetý významný komunistický politik, historik a filozof zemřel náhle v pátek 22. ledna. Nejprve byl v bezvědomí převezen do pražské kliniky IKEM, ani to ale nepomohlo, jen pár hodin poté zemřel. Za čtrnáct dní by oslavil třiašedesáté narozeniny. Jeho místo v Evropském parlamentu zaujme Jaromír Kohlíček, který již dříve europoslancem byl. Sám k tomu napsal, že z toho žádnou radost nemá, protože Ransdorfa bral jako staršího bratra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…